Kelam Ne Demek? Tdk'ya Göre Kelam Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

A A

21.06.2021 - 13:01 Son Güncelleme:

Dilimizde kelam kelimesi özellikle eski dönemlerde sık kullanılan bir sözcük olsa da günümüzde de hala cümle içerisinde yer almaktadır. Kelam kelimesi aynı zamanda İslami acıdan da anlamı bulunan bir kelimedir. Kelam kelimesinin ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından merak konusudur. Kelimenin anlamı TDK sözlükleri tarafından değerlendirilmiştir.

Kelam Ne Demek? Tdk'ya Göre Kelam Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kelam Ne Demek?

 Günlük hayatta cümle içerisinde pek çok kelime kullanmaktayız. Bu kelimelerin anlamlarını öğrenmek de oldukça önemlidir. B kelimelerden birisi de kelam kelimesidir. Kelam kelimesi Türkçe içerisinde farklı anlamlar üzerinden ifade edilen bir sözcüktür. Kelam kelimesinin ne anlama geldiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

 - Söz

 - Tanrının varlığı ve birliğini, peygamberlik ve ahiret ile birlikte İslamiyet'in bütün ana ilkelerini konu eden bilim

 - Söyleyiş biçimiz ve söyleme

 TDK'ya Göre Kelam Kelime Anlamı Nedir?

 Dilimizde kullandığımız kelimelerin anlamlarını Türk Dil Kurumu sözlüklerinden öğrenmek mümkündür. Sözcük anlamı olarak Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı zaman kelam kelimesi söz anlamını taşımaktadır.

 Kelam kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. İslami açıdan da b kelime büyük önem taşımaktadır. İslam'ı her açıdan ele alan ve inceleyen bilim olarak da adlandırılan kelam kelimesinin anlamlarını öğrenip cümle içerisinde sizlerde kullanabilirsiniz.

 Kelam Nasıl Kullanılır?

 Kelam kelimesinin anlamı genel olarak söz manasına gelmektedir. Günlük hayatta da kelam kelimesi bu anlamda kullanılmaktadır. Kelam kelimesini cümle içerisinde örneğini su şekilde verebiliriz:

 - Güzel bir şekilde iki kelam edemedik.