1800'lerin İstanbul'unda bir vampir dolaşıyor

1800'lerin İstanbul'unda bir vampir dolaşıyor

Mehmet Bilal Dede tarafından kaleme alınan "Osmanlı'da Bir Vampir" serisi NotaBene yayınlarından çıktı. Erken ölmüş bütün "rock star"lar gibi hâlâ 27 yaşında olan baş kahraman Bela'nın maceraları bir solukta okunuyor.

Mehmet Bilal Dede tarafından yazılan "Osmanlı'da Bir Vampir" mizah öğeleriyle süslenmiş sürükleyici ve eğlenceli bir seri. Yazar, serinin ilk kitabı "Bela: Osmanlı'da Bir Vampir" ile okurlarını 19.yy İstanbul'unda yaşayan ve "gönülsüz bir vampir" olan baş kahramanın dünyasına davet ediyor.

Murathan Mungan'ın "Resimli tarih kitaplarına özgü canlı kanlı sahnelerle, sürükleyici bir anlatımla ilerleyen eğlenceli bir roman" olarak tanımladığı "Bela: Osmanlı'da Bir Vampir" romanı, bildiğimiz tüm vampir karakterleri ters yüz eden; sempatik, duygusal ve zoraki bir vampirin hikayesini anlatıyor.

Serinin ikinci kitabı "Günah: Osmanlı'da Bir Vampir" ise yazarın da belirttiği gibi hem ilk kitabın devamı niteliğinde hem de kendi bağımsızlığını ilan etmiş, tek başına var olan bir roman.

Bela bu kitapta da bir yandan kendi varoluşunu, en büyük eserini, aşkını, belasını ve hayal kırıklığını sorguluyor bir yandan da insanca yaşamanın cazibesine kapılıyor. Ancak sokakların kan gölüne, şehrin mezarlığa çevrildiği 1800'ler İstanbul'unda, gözü dönmüş iktidar heveslileri, elindeki gücü ölçüsüz ve haysiyetsizce kullananlar sadece Bela'yı ve sevdiklerini değil, tüm bir şehri hedef haline getiriyor. Bu kirli savaşla baş etmek, bunca şiddetin önünde durmak büyük fedakârlıklar gerektiriyor, herkes kendi payına düşen bedeli ödüyor.

Mehmet Bilal Dede tarafından kaleme alınan 248 sayfalık "Bela: Osmanlı'da Bir Vampir" kitabı ve 240 sayfalık "Günah: Osmanlı'da Bir Vampir" kitapları 23 TL satış fiyatları ile kitapçılarda ve online kitap mağazalarında kitapseverleri bekliyor.

Mehmet Bilal Dede kimdir?

Çeşitli basın yayın organları ve internet ortamlarında sinema, müzik ve edebiyat üzerine yazan Mehmet Bilâl, Aliye, Rüya Gibi, Binbir Gece, Sessiz Fırtına, Güldünya ve Aşk ve Ceza adlı televizyon dizilerinin senaryo yazarları arasında yer aldı. Murathan Mungan'ın projesi Müslüm Gürses - Aşk Tesadüfleri Sever albümü için Bir Ömür Yetmez, Rüya Gibi dizisi için Koyu Kara Kapkara, Sessiz Fırtına dizisi için Gidemezsin ve Binbir Gece dizisi için Nenni Bebek adlı şarkıların sözlerini yazdı. İlk romanı Üçüncü Tekil Şahıs 2003'te, ikinci romanı Adresinde Bulunamadı 2005'te, öykü kitabı Üvey 2010'da yayımlandı. Türk pop müziği üstüne yazılarını derlediği Türk Hafif Yazıları adlı deneme kitabı 2007'de www.altkitap.com sitesinde okurla buluştu. Üvey adlı öyküsü "Step-son" adıyla Akashic Books'un Istanbul Noir ve Oxygen Books'un "city-pick Istanbul" seçkilerinde, Bağımlı adlı öyküsü Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle Kadınlar Arasındakitabında, Form adlı öyküsü Ayşe Akaltun'un Erkekler seçkisinde yer aldı. Osmanlı'da Bir Vampir serisinin ilki Béla ve devamı niteliğindeki Günah aynı anda NotaBene yayınevi aracılığıyla okurların huzurunda.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS