kültür sanat

Alevi Kitap Fuarı 15 Haziran'da açılıyor

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap

Alevi Kitap Fuarı 15 Haziran'da açılıyor

Alevi Kitap Fuarı 15 Haziran'da açılıyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de ilk kez yapılan "Alevi Kitap Fuarı"nın ikincisi bu yıl 15 Haziran'da kapılarını kitapseverlere açacak. Aynı gün 12 bin kitabın, yüzlerce görselin ve süreli yayının bulunduğu "Şahkulu Alevi Bilgi Merkezi" de Alevilik ve Bektaşilik ile ilgili olarak araştırma yapan, yapmak isteyen kişilere hizmet vermeye başlayacak.

15-18 Haziran tarihleri arasında dört gün sürecek ve her gün 11:00 ile 21:00 arası açık olacak olan ve "Alevilik ve Aleviler temalı" binlerce kitabın yer alacağı "Şahkulu 2. Alevi Kitap Fuarı" İstanbul Göztepe Merdivenköy'deki 700 yıllık Şahkulu Sultan Dergahı'nın 8 dönümlük bahçesinde yapılacak.

Fuara 50'ye yakın yayınevinin yanı sıra, 40'ın üzerinde yazar ve araştırmacı da söyleşilerle katılacak. Birçok Alevi kurumunun da kendi yayınları yer alacağı fuarda, imza günleri, söyleşiler ve dinletiler yapılacak.

15 Haziran Perşembe günü saat 13:00'te açılış töreni ile kapılarını kitapseverlere açacak olan 2. Alevi Kitap Fuarı'nın açılış konuşmalarından birini 90 yaşına rağmen üretmeye ve Türkiye'nin aydınlanmasına katkı sunmaya devam eden yazar, gazeteci ve eski milletvekili Yusuf Ziya Bahadınlı yapacak.

Fuarda fotoğrafçı Vacit Arman'ın "Tekamül" adlı fotoğraf sergisi de yer alacak.

Fuara katılacak yazarlar, araştırmacılar, yayınevleri ve kuruluşlar ise şunlar:

Yazarlar ve araştırmacılar

Adil Ali Atalay, Ahmet Koçak, Ali Aksüt, Ali Aktaş, Ali Kaya, Prof. Ali Yaman, Aydın Tonga, Ayhan Aydın, Aynur Haşhaş, Dr. Bülent Akın, Dertli Divani, Dursun Gümüşoğlu, Erdoğan Aydın, Esat Korkmaz, Doç. Fahri Maden, Gülağ Öz, Hamza Aksüt, İhsan Eliaçık, Kazım Gündoğan, Kemal Bülbül, Lütfi Kaleli, Mahir Polat, Mehmet Çamur, Yrd. Doç. Mehmet Ersal, Miyase İlknur, Mustafa Cemil Kılıç, Murtaza Demir, Necdet Saraç, Nezahat Gündoğan, Nurdan Arca, Piri Er, Rıza Oylum, Rıza Zelyut, Sabahat Akkiraz, Süleyman Zaman, Şah Hüseyin Şahin, Doç. Dr. Şükrü Arslan, Ulaş Özdemir, Veysel Kaymak, Yavuz Top, Yusuf Ziya Bahadınlı, Yücel Top.

Yayınevleri

4 Kapı 40 Makam, Alev, Alfa, Anahtar, Ardıç, Asi, Ayrıntı, Barış, Belge, Berfin, Can, Can (Ali Adil Atay), Cem, Cumhuriyet Kitap, Çerçeve, Çivi Yazıları, Demos, Der, Derin, Dersim Yayınları, Destek, Doğu Kütüphanesi, Everest, Evrensel, H, İletişim, İştirak, Kalkedon, Kapı, Karahan, Kaynak, Kırmızı Kedi, Kripto, LA, Literatur, Notabene, Özgür, Pencere, Rebeze, Revak, Sarissa, Serçeşme, Siyah Beyaz, Sınır Ötesi, Su, Ulak, Ürün, Tarih Vakfı, Tekin, Yazılama, Yol, Yurt.

Kuruluşlar

Alevi Bektaşi Enstitüsü, Alevi Dernekleri Federasyonu, Erikli Baba Degahı, Garip Dede Dergahı, Karacahmet Dergahı, Sarıgazi Cemevi, Şahkulu Sultan Dergahı.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS