Arap olmayan Müslümanların anlatılmayan tarihi

Arap olmayan Müslümanların anlatılmayan tarihi

Ortadoğu'nun dününden bugününe sağlam bir pencere açan Metin Aktaş'ın "Rüzgar Ateş Gibi Yakıyordu" adlı romanı ile Hakkarili Şeyh Serdar'ın ve ailesinin yaşamını anlatan Avesta romanı FAM Yayınları'ndan çıktı.

Küçük bir çocukken hadım edilmiş olan Azad, 661-750 yılları arasında Emevi Devleti'nin başkenti olan Dimaşk şehrinde, köle olarak yaşadı.


Onun yaşam öyküsü Ortadoğu'nun tarihi bir kesitinin tanıklığıydı.

Rüzgâr Ateş Gibi Yakıyordu romanını okurken Türklerin, Kürtlerin, Farsların Müslümanlaştırılması gözünüzde canlanacak, Emevi Devleti'nde Arap olmayan Müslümanların pek anlatılmayan tarihini bu sayfalarda bulacaksınız.


Dimaşk (Şam) şehrinde, kum fırtınası içinde yükselen gözyaşları, surlara dayanan isyancılar, direniş, düşen şehir ve geride kalan ölümler…

Rüzgâr Ateş Gibi Yakıyordu, Ortadoğu'nun dününden bugününe sağlam bir pencere açıyor.


Avesta


Metin Aktaş'ın bir kentin varoluşlarında hayata tutunmaya çalışan Hakkarili Şeyh Serdar'ın ve ailesinin yaşamını anlatan Avesta romanı da aynı yayınevi tarafından okuyucularla buluştu.


Avesta, yerinden edilmiş milyonlarca insanın sığındıkları yeni yerlerde yaşadıklarını çarpıcı bir şekilde gözümüzde canlandırır. Avesta, sokaklarda karşılaştığımız çöp toplayıcılarının, evlerde hizmetçilik yapanların, inşaatlarda iş güvenliğinden yoksun olarak çalışanların yaşamlarının çarpıcı bir anlatımıdır.


Ailesiyle bir kentin varoluşlarında hayat tutunmaya çalışan Hakkarili Şeyh Serdar'ın ve ailesinin yaşamı bir trajedidir.


Avesta, oldukça etkili bir aşk destanıdır. İnsanın ruhunu kuşatmış bağnazlığa, taassuba, zulme karşı bir isyan bir çığlıktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS