Bir keşif yolculuğunun hikayesi: "Ve Yolculuk"

A A

12.05.2016 - 13:53 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Televizyon programcısı Nuray Karadeniz'in bir yıl kadar süren keşif yolculuğundan kazandığı deneyimleri ile yazdığı "Ve Yolculuk" kitapseverlerle buluşuyor.

Bir keşif yolculuğunun hikayesi: "Ve Yolculuk"

Kaç kişidir yaşamının geride kalan yıllarını temize çeken, ya da başından geçen her tür hayat macerasını paylaşıma açan?

O bir kadın seyyah.

Anadolu’da dünyaya gelip ilkokul yıllarından sonra İstanbul’a yerleşmiş, iş yaşamını medya dünyasında sürdüren bir televizyon programcısı.

Yıllarca elinde mikrofon ve kamera Türkiye’nin dört bir yanından yaşam öykülerini, tarihi turistik yerlere ilişkin zenginlikleri ekranlara taşıdı.

Ve bir gün, başta çocukluğunu geçirdiği topraklar olmak üzere Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tek başına dolaşmaya kalkıştı.

Amacı, bir kadının tek başına yolculukta başından geçecekleri, gidip göreceği yerlerde tanışıp zaman geçireceği insanların öykülerini dinlemek, o hayatları yazmaktı. Bir diğer ifadeyle zamanının Türkiye’sini yarınlara not düşmekti.

Yaptığı yolculuklara ilişkin hiçbir şeyin planını yapmadan hareket etti. Binlerce kilometreyi katederken tanıştığı insanların yerel değerlerini, hayata bakışlarını ve yaşam mücadelelerinin dinamiklerini gözlemledi.

Televizyon programcısı ve muhabiri Nuray Karadeniz, bir yıl kadar süren tutku yüklü keşif yolculuğunun ardından biriktirdiği notları “Ve Yolculuk” adını verdiği kitapta topladı.

Karadeniz, “Ve Yolculuk”ta herkese “keşfetmeye çalışın, durmayın ve yeni başlangıçlar yapın. Sizin dışınızdaki hayatlara dokunmadan, hissetmeden yaşamı anlamlı kılmak zordur” diyor ve ekliyor: “Dolaşın, gezin ve keşfedin. Bunu yapmak için büyük imkanlar gerekmiyor.”

Nuray Karadeniz, kitabının “Keşfetmeye hazır mısınız?” başlıklı ön sözünde, şunları söylüyor:

“İnsan neden gider ki? Bu sorunun birçok cevabı olabilir… Aslında her gitmenin ardında bir arayış vardır. Keşfetmek, görmek ve boşlukları doldurmak… En önemlisi de yeni başlangıçlar… Yarın ne olacağını, nerede olacağını bilmeden; plansız, programsız…

İnanıyorum ki, yaşadığımız coğrafyayı ve bir arada olduğumuz insanları daha iyi algılamanın tek yolu gezmek ve görmek..

Bu yolculuk sadece Anadolu’ya yapılan bir yolculuk değil, benim hayata, başka hayatlara ve en önemlisi de kendime yaptığım bir yolculuk.”