Can Yayınları'ndan 4 yeni kitap

Can Yayınları'ndan 4 yeni kitap

4 yeni kitap Can Yayınları'ndan raflarda yerini aldı: "Biraz Dolaşacağım", "Sonsuz Panayır", "Seksek" ve "Bir Zamanlar Londra'da".

Biraz Dolaşacağım

Mehmet Dîcle, HelîmYûsiv, Bawer Rûken, Amed ÇekoJiyan, Brahîm Ronîzêr, Fatma Savci, Mihemed Şarman, Lorîn S Doğan, Sîdar Jîr, Lokman Ayebe, H. Kovan Baqî, Yaqob Tilermenî...

Büyük çoğunluğu Türkiye'de yaşayan, öykülerini anadillerinde, Kürtçe yazan genç öykücüler. Bu başarılı yazarların çizdiği manzaranın acısını, yarasını ve mizahını anlatıyor "Biraz Dolaşacağım".

Hazırlayan: Ercan y Yılmaz
Yazarlar: Mehmet Dîcle, HelîmYûsiv, Bawer Rûken, Amed Çeko Jiyan, Brahîm Ronîzêr, Fatma Savci, Mihemed Şarman, Lorîn S Doğan, Sîdar Jîr, Lokman Ayebe, H. Kovan Baqî, Yaqob Tilermenî
Kürtçe aslından çeviren: Şêxo Fîlîk
Sayfa sayısı: 103 Sayfa
Fiyatı: 11,5 TL

Sonsuz Panayır

İlk olarak 1946 yılında tefrika edilmiş olan "Sonsuz Panayır" Halide Edib Adıvar'ın son dönem romanlarından.

1987'den beri baskısı olmayan "Sonsuz Panayır"da Halide Edib'in Anadolu hakkındaki değişen görüşleri de göz önüne serilir.

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib'in bütün eserleri, gözden geçirilmiş baskılarıyla Can Yayınları'nda.

Yazar: Halide Edib Adıvar
Sayfa sayısı: 407 Sayfa
Fiyatı: 30 TL

Seksek

Latin Amerika edebiyatının usta yazarı Julio Cortázar'ın başyapıtı "Seksek", ilk yayımlandığı 1963 senesinden beri en çok tartışılan, sonraki kuşak yazarlar üzerinde en çok iz bırakan eserlerindendir.

Antiroman diye de nitelenen ve "anlatı" ile "anlatının yarattığı çağrışımlar" üzerine inşa edilen "Seksek"in başındaki okuma planında, maceracı okurlara alternatif bir "sıçrayarak okuma" düzeni sunulur.

Bu okuma biçimi, seksek oyununu andırır. Okuru kurmacanın etkin bir unsuruna dönüştüren bu sıçramalar, yalnızca romanın okuma biçiminin değil, yaratılan kişilerin, dolayısıyla insanlığın içinde yaşadığı dünyanın da parçalanmışlığını simgeler.

Yazar: Julio Cortázar
Çeviri: Necla Işık
Sayfa sayısı: 748 Sayfa
Fiyatı: 38 TL

Bir Zamanlar Londra'da

Mary Lamb, deli bir baba, baskıcı bir anne ve aklı havada bir kardeşle tıkılı kaldığı evde yitip gitmektedir. William Ireland'la tanışınca, ona bir kurtarıcıya sarılır gibi yapışır.

William, babasının kitapçısında çalışan silik bir gençtir. Ne Mary'nin kardeşi Charles Lamb ile Charles'ın Doğu Hindistan Şirketi'ndeki iş arkadaşlarının arasına kaynaşabilmektedir ne de hayatı boyunca gururlandırmaya çalıştığı babasının gözüne girebilmektedir. Tesadüfen tanıştığı bir kadının, merhum eşinin terekesinde bulduğu, Shakespeare'in imzasını taşıyan senedin babasının ve edebiyatseverlerin nazarında kendisine saygınlık kazandıracağını ummaktadır.

Senedi mektuplardan şiirlere Shakespeare'in çeşit çeşit belgesinin keşfi izlerken Mary ile William kendilerini etrafları büyük ozanla sarılmış, hayaller içinde yüzerken bulurlar. Asıl soru, bu hayallerin asılsız olup olmadığıdır.

Peter Ackroyd, Oscar Wilde'ın Son Vasiyeti, Dickens, Poe: Kısacık Bir Hayat gibi kitaplarında İngiliz edebiyatının büyüklerine, The Great Fire of London (Büyük Londra Yangını) ve London: The Biography'deyse (Londra: Biyografi) bu büyük şehre saygı duruşunda bulunuyor.

"Bir Zamanlar Londra"da, bu ikisini, Ackroyd'un edebiyat tutkusu ile Londra sevgisini bir araya getiriyor. Ölümünün 600. yılında Shakespeare'in kitaplarından alıntılar ve büyük ozana göndermelerle dolu kitap aynı zamanda hem 19. yüzyıl Londra'sını hem de  Shakespeare dönemini yakından tanıma fırsatı veriyor.

Yazar: Peter Ackroyd
Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
Sayfa sayısı: 222 Sayfa
Fiyatı: 18,5 TL

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS