Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap

Çocuk kitapları yazarı Julia Donaldson'ın yeni kitabı Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap, raflardaki yerini aldı. Çarli Maytap, kitaptan kitaba geçerek, kitaplığındaki pek çok farklı türdeki eseri okuyan Çarli'yi anlatıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap, başı ve sonu olan bir hikaye değil de bir nevi yolları çatallanan bahçe... Evdeki rahat koltuğa yayılıp en sevdiği kitabı açan minik kahramanımız Çarli Maytap, kahramanının okuduğu kitaba gider, sonra o kitaptaki kahramanın okuduğu kitaba, sonra o kitaptakine...

Kitaplardan kitaplara geçiş yapan Çarli sayesinde minik okurlar, her kitabın farklı bir dünyaya açıldığı fikrini ediniyor. Hikaye, roman, masal, ansiklopedi, gazete, dergi ve hatta hapishane mektubuna bile yer verilmiş kitapta. Bu da çocukların farklı edebi türlerle tanışmasını sağlamak için güzel bir yöntem gibi duruyor. Ve hikaye başladığı yerde, Çarli Maytap’ın evinde son buluyor.

Bekçi Amos'un Hastalandığı Gün

Tostoraman (şimdiki adıyla Yayazula) ve Ejderha Zogi gibi pek çok ünlü kitabıyla tanınan İngiliz yazar Julia Donaldson'ın bu kitabını yine Axel Scheffler resimlemiş. İş Kültür Yayınları'ndan çıkan kitabın çevirisi ise Ali Berktay'a ait.

Çarli Maytap, tüm Donaldson kitaplarında olduğu gibi bir mizah duygusu taşıyor, neşeli kafiyelerle süslenmiş, okurken kendiliğinden bir ritm oluşuyor. Tüm bu kitaplarda Donaldson ve Scheffler'in dünyasından alışık olduğumuz ejderha ve şövalyeler, kurbağalar ve ayılar, tavşanlar ve kuşlar birarada.

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap
Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Ali Berktay
İş Kültür Yayınları, 32 Sayfa