Çocuklar atasözlerini öykülerle öğrenecek

A A

05.05.2016 - 10:41 Son Güncelleme:

Çocuk edebiyatının derleme üstadı Süleyman Bulut'tan 101 deyim ve 101 atasözünün birbirinden anlamlı, birbirinden eğlenceli ve birbirinden ilginç öykülerinden oluşan 2 yeni kitap Can Çocuk raflarında yerini aldı.

Çocuklar atasözlerini öykülerle öğrenecek

101 Atasözü 101 Öykü

Atasözleri, halkın özlü sözleridir. Yüzyıllar boyunca yaşanılan ve düşünülenlerden, inanış ve geleneklerden süzülüp gelir; belli bir söz kalıbıyla söylenir ya da yazılır.

Her atasözü bir dersi, bir hükmü, bir yargıyı ifade eder. Güzel buluşlar, derin felsefeler, parlak nükteler, ince alaylar, sert taşlamalar
içerir.

Her atasözünün mutlaka bir ilk söyleyeni vardır ve mutlaka bir olay üzerine söylenmiştir. Zamanla söyleyen kişinin kim olduğu unutulup gitmiştir ama sözün kendisi, üzerinde eklemeler, çıkartmalar yapılarak, değişe dönüşe bugüne kadar gelmiştir.

Çocuk edebiyatının derleme üstadı Süleyman Bulut, atasözlerinin ortaya çıkmasını sağlayan olayları araştırdı, derledi ve çocuklar için yeniden kaleme aldı. Birbirinden anlamlı, birbirinden eğlenceli ve birbirinden ilginç 101 atasözünün öyküsü bu kitapta!

Kitap: 101 Atasözü 101 Öykü
Yazar: Süleyman Bulut
Resimleyen: Burcu Yılmaz
Dizi: Meraklı Kitaplar
Sayfa: 208
Fiyat: 13.50 TL

 

101 Deyim 101 Öykü

Deyimler, bir iki sözcükle; hoş, ince bir benzetmeyle ve belli kalıplar içinde ortaya konan söz birimleridir. Halkın söz yaratma gücünü, ifade zenginliğini yansıtan bir söz ustalığı, söz inceliğidir.

Deyimlerin arasında yüzyıllar süren bir yaşanmışlık ve gözlemler toplamı vardır. Ve mutlaka bir olay üzerine, biri tarafından söylenmiştir. Zamanla söyleyen kişinin kim olduğu unutulup gitmiştir ama söylenilen sözün kendi, üzerinde eklemeler, çıkartmalar yapılarak, değişe dönüşe bugüne kadar gelmiştir.

Çocuk edebiyatının derleme üstadı Süleyman Bulut, deyimlerin ortaya çıkmasını sağlayan olayları araştırdı, derledi ve çocuklar için yeniden kaleme aldı. 101 deyimin birbirinden anlamlı, birbirinden eğlenceli ve birbirinden ilginç 101 öyküsü, bu kitapta!

Kitap: 101 Deyim 101 Öykü
Yazar: Süleyman Bulut
Resimleyen: Burcu Yılmaz
Dizi: Meraklı Kitaplar
Sayfa: 208
Fiyat: 13.50 TL


Süleyman Bulut kimdir?

1954 yılında, Konya/Beyşehir'in Tolca Köyü'nde doğdu. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi'ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. İlk ürünleri olan radyo oyunları İstanbul Radyosu'nun, Çocuk Bahçesi  ve Çocuk Saati  programlarında yayımlandı. Oyunlar, televizyon için masallar yazdı.