Dipnot Yayınları TÜYAP'ta

Dipnot Yayınları TÜYAP'ta

Dipnot Yayınları, 34. TÜYAP İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı'nda yeni kitaplarını ve yazarlarını okurlarla buluşturacak.

7 Kasım'da 34. kez kapılarını açan TÜYAP İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı'nda Dipnot Yayınları da yeni kitapları ve bir dizi etkinliğiyle yer alacak. 2. Salon 2314-A No'lu Standda yer alan yayınevinin imza günü ve söyleşi programı şöyle:


Tarih: 8 Kasım Pazar
İmza


Kaktüsler Susuz da Yaşar
Kadınlar Mamak Cezaevini Anlatıyor
Yer: Dipnot Yayınları Standı
Saat: 17.00-18.00


Söyleşi
Kaktüsler Susuz da Yaşar
Kadınlar Mamak Cezaevini Anlatıyor
Konuşmacılar: Meral Bekar, Sükün Öztoklu Sevindir, Aygün Zerger, Fatma Pala, Zehra Kürkçü
Yer: Büyükada Salonu
Saat:18.15-19.15


Tarih: 10 Kasım Salı


İmza
Onur Bütün
Yedi Kat Yerin Altından Uğultular Geliyor
Yer: Dipnot Yayınları
2. Salon 2314-A No'lu Stand
Saat: 17.00-18.00


Tarih: 14 Kasım Cumartesi


İmza
Kadir Akın
Ermeni Devrimci Paramaz
Yer: Dipnot Yayınları
Saat: 16.30-18.00


Söyleşi
Ermeni Devrimci Paramaz
Konuşmacılar: Kadir Akın, Garo Paylan
Yer: Heybeliada Salonu
Saat:18.00-19.00


Tarih: 15 Kasım Pazar


İmza
Bület Uluer-Sezai Sarıoğlu
Türküm, Kürdüm, Çerkezim, Sosyalistim
Yer: Dipnot Yayınları
Saat: 18.00-19.00


Söyleşi
Söyleşi: Türküm, Kürdüm, Çerkezim, Sosyalistim
Konuşmacılar: Bülent Uluer-Sezai Sarıoğlu
Yer: Kınalıada Salonu
Saat:16.45-17.45Dipnot Yayınları'nın fuarda okurlarıyla buluşturacağı kitapları ise şunlar:


İbrahim Kaypakkaya Kitabı
Seçme Yazılar ve Üzerine Yazılar


Türkiye sosyalist hareketinin önderlerinden  İbrahim Kaypakkaya'nın kendi yazılarından ve onu çeşitli yönleriyle değerlendiren makalelerden oluşan kitapta, silahlı mücadelenin Türkiye sosyalist solunun gündemine girmesi, Kaypakkaya'nın Kemalizm ve milli meseleye ilişkin yaklaşımları ve kendisini Türkiye sosyalist tarihi içerisinde müstesna bir yere koyan ideolojik kopuşunu konu ediliyor. Kitap, Muzaffer Oruçoğlu, Garbis Altınoğlu, Yaşar Ayaşlı, Ziya Ulusoy, Şöhret Baltaş, Emrah Cilasun, Erdoğan Aydın ve Metin Kayaoğlu'nun katkılarıyla hazırlanmış.


Marksist İktisat Kılavuzu
Hazırlayanlar: Ben Fine – Alfredo Saad-Filho


Marksist ekonomi politiğin izlediği yörüngenin, başarıları ile zayıf yönlerinin ve de gelecekle ilgili öngörülerinin bir envanteri olan Kılavuz, Marx'ın geniş  bir konu ve perspektif yelpazesi içerisinde geliştirdiği metot, kuram ve kavramları bir arada sunuyor.


Bülent Uluer Anlatıyor
Çerkesim, Türküm, Kürdüm, Sosyalistim
Söyleşi: Sezai Sarıoğlu


"Kitapta rastladığımız Bülent de bize/okura sanki şu soruyu sorar: 'Bu hikâye benim mi? Bu hikâyede anlatılan ben miyim?' Sonra da cevabı okura bırakmadan soruyu kendi yanıtlar: 'Bazen...'– Sezai Sarıoğlu 16 Mart 1978'de  İstanbul Üniversitesi'ndeki katliamdan sonra arkadaşlarımızın cenazelerini uğurladığımız mitingde, herzaman olduğu gibi kürsüde gördüm son kez Bülent'i. Konuşmasının bir yerinde "küçük küçük yumruklarımızla uğurladık onlarca yoldaşımızı' gibi bir cümle sarf etti." Ali Rıza Tura


"Tabutunda yatan Dev Gençli o konuşunca dirilir. 'Şehitler ölmez' diyenlerimiz, Bülent Uluer'i ne kadar dinlese yeridir. Çünkü onun sesinde, herkesi ifade eden, Türk ile Kürdü, Enternasyonalist ile milliyi, Atesit ile Müslüman'ı, Sünni ile Alevi'yi, Ermeni ile hepimizi birleştiren tuhaf bir tını vardır." Veysi Sarısözen


İsyandan İnşaya
Kürdistan Özgürlük Hareketi
Hazırlayanlar: Joost Jongerden – Ahmet Hamdi Akkaya – Bahar Şimşek


"Toplumsal yeniden inşa" vaadinin tarihselliğini odak alan kitap, söz konusu okumayı Rojava'daki gelişmeler üzerinden gerçekleştiriyor. Kitapta, etnik ve sınıfsal kimlikler arasında süregiden köklü entelektüel tartışmaları kat eden inşa kavramının yanı sıra, yeni siyasal özneler ve söylemler tartışmaya açılıyor. Günümüzde, başta Kürtler olmak üzere tüm Orta Doğu halklarının barış umudunun güçlendirileceği başlıca odağın söz konusu inşa ve hakiki bir tanıma olduğu ifade edilen kitapta, bizzat inşa ediminin öznelerinin sözüne de yer veriliyor.


Avrupa Afrika'yı Nasıl Geri Bıraktı
Walter Rodney


"Walter Rodney'in bu ufuk açıcı ve devrimci kitabı, dünyanın dört bir yanında radikal düşünürlerin yetişmesini sağladı ve günümüzün askerileşmiş küreselleşmesi ve Afrika'ya dönük yüksek teknolojili  şirket müdahalelerinin tahrip edici bağlantısını keşfetmek açısından bir tür kehanet metni haline geldi. Afrika tarihinde, ayağı Afrika topraklarına basan düşünce açısından bir kilometre taşı." Samir Amin


Kent ve Toplumsal Cinsiyet
Helen Jarvis - Paula Kantor - Jonathan Cloke  


Kent ve toplumsal cinsiyet çalışmalarını sistematik olarak bir arada ele alan bu çalışma. Hem ana akım kentsel politika ve planlamaya dönük feminist bir eleştiri, hem de toplum, çevre ve şehir-bölge üzerine yapılan temel kentsel tartışmalara toplumsal cinsiyeti esas alan bir yeniden yönelim sunmaktadır.


Geleceğin Devrimi
Halk Meclisleri ve Doğrudan Demokrasi
Murray Bookchin
Ursula K. Le Guin'in Önsözüyle  


Bookchin, ömrünü kapitalizmin "ya büyü ya öl" mantığına, o doymak bilmez ethosuna karşı çıkmakla harcadı. Bu kitaptaki dokuz deneme bu çabanın vardığı en son noktayı temsil ediyor: eşitlikçi, doğrudan demokrasinin uygulandığı ekolojik bir toplumun kuramsal payandalarını, böylesi bir toplumun nasıl inşa edilebileceğiyle ilgili pratik bir yaklaşımla birlikte,sunuyor.


Kürtler, Aleviler, Ermeniler
Yeni Irkçılığın Kirli Ötekileri
Hatice Çoban Keneş 


Kitapta, ayrımcı ideolojileri birbirine eklemlemek yoluyla başta Kürtler olmak üzere Alevilere, Ermenilere, kadınlara, farklı cinsel yönelimlere yönelik nefret dolu ifadelerinden hareketle biyolojik temellere dayanan "eski" ırkçılıktan, daha çok cinsiyetçi, milliyetçi vb. ideolojilerin ittifak kurması ile üretilen "yeni" ırkçılığa evrilen süreç ve kavramın nasıl bir dönüşümden geçtiği, hangi anlamlara büründüğü anlatılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS