Elias Canetti'nin Saatin Gizli Yüreği okurla buluşuyor

Elias Canetti'nin Saatin Gizli Yüreği okurla buluşuyor

Elias Canetti'nin 1942'de tutmaya başladığı ünlü "Notlar"ının 1972'ye kadar olan kısmını İnsanın Taşrası adıyla yayımlayan Sel Yayıncılık şimdi de 1985'e kadar olan ve Saatin Gizli Yüreği adıyla bilinen ikinci cildi yayımlıyor.

Elias Canetti'nin ünlü Notlar'ının 1985'e kadar olan ve Saatin Gizli Yüreği adıyla bilinen ikinci cildi Ahmet Cemal'in çevirisiyle, Walt Whitman işçilerin, kadınların, kölelerin, sıradan insanların hikâyelerini destansı bir anlatıya dönüştürdüğü eseri Çimen Yaprakları Memet Fuat'ın çevirisiyle ve Hakan Karakaşoğlu'nun Mumsema Han adlı romanı okurla buluşuyor. Sel Yayıncılık'tan çıkan kitaplar 12 Haziran'da raflarda olacak.


Saatin Gizli Yüreği


Elias Canetti'nin 1942'de tutmaya başladığı ünlü "Notlar"ının 1972'ye kadar olan kısmını İnsanın Taşrası adıyla yayımlayan Sel Yayıncılık şimdi de 1985'e kadar olan ve Saatin Gizli Yüreği adıyla bilinen ikinci cildi yayımlıyor.


Canetti bu "Notlar"da bir tür nehir-roman tarzını benimseyerek düşünsel deneyimlerle yaşamın kendisi arasındaki derin ve sağlam bağlar üzerinde gezinir. Varlığın bütünselliğine ulaşan bu "Notlar" aynı zamanda Canetti'nin kendi hayatıyla hesaplaşmasının gözler önüne serilişidir. Doğallığı ve kaçınılmazlığıyla ölüm olgusu ve onun etrafında gelişen düşünceleri, dünya edebiyatına yön vermiş bu önemli ismi daha yakından tanımanın anahtarı da aynı zamanda…


"İnsan çok yönü, binlerce yönü bulunan bir varlıktır - en büyük şansı ve mutluluk kaynağı da budur; ve insan ancak belli bir süre sanki böyle bir varlık değilmiş gibi yaşayabilir. Kendini amacının kölesi gibi hissettiği anlarda, insana yardımcı olabilecek tek çare vardır: Eğilim ve yeteneklerinin çokyönlülüğüne boyun eğip, kafasından geçenleri hiçbir ayıklama yapmaksızın kağıda dökmek."Elias Canetti, (Rusçuk, 1905 - Zürih, 1994) İspanya'dan göç eden Sefarad Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Öğrenimini Zürih ve Frankfurt'ta tamamladıktan sonra Viyana'ya dönüp Doğa Bilimleri ve Felsefe bölümlerinde doktora yaptı. Ardından, yazarlığa yöneldi ve 26 yaşında başyapıtı sayılan Körleşme'yi kaleme aldı. Kitlelerin psikolojisini ona yabancı birinin bakış açısından anlatan roman, dönemin Nazi Almanya'sında yasaklandı ve ancak 1960'lardan sonra geniş kitleler tarafından keşfedilebildi. Canetti, 1938'de Avusturya'nın ilhakından sonra Londra'ya, ardından Zürih'e taşındı. İkinci Dünya Savaşı dahil tarihin en büyük kitlesel eylemlerine tanıklık etmiş olması onu kitle ve iktidar ilişkileri üzerine düşünmeye ve yazmaya yöneltti. Bu düşüncelerinin sonucu olarak 1960'ta Kitle ve İktidar isimli incelemesini tamamladı. Çocukluk ve gençlik yıllarına ve daha sonraki yaşamının bir bölümüne dair anılarını Kurtarılmış Dil, Kulaktaki Meşale ve Gözlerin Oyunu adlı üç kitapta anlattı. 1981'de Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Ömrünün büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Eserlerini Almanca kaleme aldı.


Canetti'nin Körleşme (çev. Ahmet Cemal, 2015), Soylu Sınıfın Sonbaharı: İngiltere Yılları (çev. Veysel Atayman, 2010), Hayvanlar Üzerine (çev. Levent Konca, 2014) ,İnsanın Taşrası (çev. Ahmet Cemal, 2015) ve Saatin Gizli Yüreği (çev. Ahmet Cemal, 2015) adlı eserleri Sel Yayıncılık tarafından yayımlanmıştı. Yazarın tüm kitapları Sel Yayıncılık tarafından yayımlanacak.


Çimen Yaprakları


Çimen Yaprakları, Amerikan edebiyatının yapıtaşlarından biridir. Whitman, bu ölümsüz eserinde işçilerin, kadınların, kölelerin, sıradan insanların hikâyelerini destansı bir anlatıya dönüştürmüş, eşitlikçi fikirlerini şiire yansıtarak döneminin edebiyat anlayışında büyük bir kırılma yaratmıştır.


Çimen Yaprakları'nın her dizesinden fışkıran coşku, umut ve esrime, iyi ve güzel olana varma umudunu taze tutuyor. Whitman, çağlardan beri ne geçmişe ne de bugüne benzemeyen, insanlığın evrensel değerleriyle örülmüş bir gelecek tahayyülünün sözcülüğünü yapmaya devam ediyor.


"Yeter, ey hazırlıksız, gizli işler,
Yeter, ey akıp giden şimdiki zaman - yeter, ey geçmiş."Walt Whitman, 1819 yılında New York'ta dünyaya geldi. Nitelikli bir eğitim alma şansı bulamadı ancak entelektüel konulara, siyasete ve edebiyata her zaman özel bir ilgisi oldu. Whitman, ABD'nin kuruluş ilkelerine bağlı ve onları ileri taşımak isteyen bir aydın olarak, demokrasi, eşitlik, köleliğin kaldırılması gibi evrensel temalar üzerine yapılan tartışmalara katkıda bulundu. Bu fikirlerini farklı makalelerde dile getirdi. Fikirlerinin onda yarattığı coşkuyu ve Amerikan İç Savaşı'nın düşün dünyasında yarattığı etkileri şiire dökerek Çimen Yaprakları'nı kaleme aldı. Yazıldığı dönemde olumsuz eleştiriler alan ve hatta edebi bir yapıt olarak kabul görmeyen Çimen Yaprakları, Amerikan edebiyatının öncü ve en önemli eserlerinden biri olarak tarihe geçti. Whitman, 1892 yılında vefat etti.


Mumsema Han


İstanbul'da turizmin ve ticaretin merkezleri: Eminönü, Kapalı Çarşı, Tahtakale, tarihi hanlar… Tarihsel önemleri, estetik değerleri bakımından pek çok kez mercek altına alınmış mekânlara, bu kez bir kumaşçı yamağı bambaşka bir gözle yaklaşıyor.


Bölge esnafının ticaretin hızına ve değişimine ayak uydurmaya çalışırken insani ilişkilerini muhafazakar bir çerçevede devam ettirme ısrarıyla ortaya çıkan çelişkiler yumağı, bu çelişkilerin göbeğinde çıkış arayan Adem'i çepeçevre sarmıştır. Bir yandan sıkışmışlık duygusu içindedir, diğer yandan arzuladığı şeyin ne olduğunu bilmediğinden hareket etmeye korkar. Aradığı sorulara cevap veremez, sınırlı çevresini aşma cesaretini gösteremezken aşık olur. Arzu, nesnesini bulmuş, kurtuluş umudu elde etme takıntısına dönüşmüştür. Hayatında meydana gelen bu altüst oluş, bolluğun ortasında kanaatkar olmanın erdemiyle devam ettirdiği hayatını ona tekrar sorgulatır.Hakan Karakaşoğlu, ilk romanı Mumsema Han'da kabuğunu kırmaya çalışan sıradan bir insanın trajedisini gerçekçi bir üslupla ele alıyor. Toplumsal rollerin belirleyiciliğini, bireyin kendini ortaya koyma iradesi karşısındaki tutuculuğunu ve kısıtlayıcılığını cesaretle sorgulayıp hikayesiyle harmanlıyor.


Hakan Karakaşoğlu, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği'ni bitirdi. Mumsema Han, yazarın ilk romanıdır.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS