"Enerji kaynaklarını elinde tutan dünyayı elinde tutar"

"Enerji kaynaklarını elinde tutan dünyayı elinde tutar"

Türkiye'nin önde gelen enerji uzmanlarından Necdet Pamir'in "Enerjinin İktidarı" adlı kitabı okurla buluştu. Hayykitap'tan çıkan kitabında Pamir, enerjinin her şey olduğunu, enerji kaynaklarını, transfer olanaklarını elinde tutanların dünyayı elinde tutacağını anlatıyor.

Bugün Ortadoğu'da yaşananları hatırlatan Pamir, yüz binlerce insanın ölümüne, milyonlarcasının ise evlerini terk etmesine neden olan ve "3. Dünya Savaşı" olarak adlandırılan sürecin enerji kaynakları için yapılan savaş olduğunu ifade ediyor. Pamir kitabında, "Dünyanın öküzün boynuzları üzerinde olduğu bir hurafedir ama dünyanın, bir kuyudan fışkıran petrolün üzerinde durduğunu söylemek yanlış olmaz. 21. yüzyılda enerjinin kanlı tarihi yazılmaya devam ediliyor" diye anlatıyor.Enerjinin hayatımızın merkezinde olduğuna dikkat çekilen kitapta, enerji kaynaklarına erişebilmek, enerjiyi kesintisiz kullanabilmek, enerjide bağımlı olmamak da dile getiriliyor, ülkelerin ekonomik ve ulusal güvenliklerinin, enerji güvenliğine bağlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca ekosisteme verilen zarar açısından da enerjinin insanlığın ve dünyanın geleceğini doğrudan ilgilendirdiğine dikkat çekiliyor.


Kitapta, "Enerji nedir? Günlük yaşamımızdaki önemi nedir? Ülkelerin gelişimlerinde, hatta var olmalarındaki rolü nedir? Enerji güvenliği ne demektir? ABD, AB, Rusya'nın enerji politikalarının temel unsurları nelerdir? Enerji kaynakları bakımından zengin olan ülkelere yönelik işgallerin, sivil katliamlarının ardında büyük güçlerin ne gibi ihtirasları, kirli planları var? Türkiye'nin bir enerji politikası var mı? Enerji alanındaki sorunlarımız çözümsüz mü? Dışa bağımlılığımız kader mi? Ne yapmalı?" gibi sorulara yanıt aranıyor.


Pamir kitapta, "Çevremizdeki ülkelerde çok zengin petrol rezervleri var da bizde nasıl olmaz? Petrol denizi üzerinde yüzüyoruz ama yabancılar engelliyor. Petrol bulunuyor ama üzerini cıva ya da çimento ile kapatıyorlar" gibi yorumlara da teknik ve jeopolitik açılardan açıklık getiriyor. Kitapta Rusya ile yaşanan son enerji kriziyle ilgili de özel bir bölüm bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS