kültür sanat

Fatoş Güney'den İnci Aral'a 'Sevgili' suçlaması

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap

Fatoş Güney'den İnci Aral'a 'Sevgili' suçlaması

Fatoş Güney'den İnci Aral'a 'Sevgili' suçlaması

İnci Aral'ın Yılmaz Güney'in hayatından esinlenerek yazdığı Sevgili, ünlü romancıyı, Türk sinemasının "Çirkin Kral"ının eşi Fatoş Güney ile birbirine düşürdü. Fatoş Güney, İnci Aral'ı, sözlü olarak anlattıklarını ve incelemesi için geçici olarak verdiği yazıları izinsiz kullanarak, eşi Yılmaz Güney'e ait çok özel bilgileri paylaşmakla suçladı.

İnci Aral'ın Yılmaz Güney'in hayatından esinlendiği kitabı "Sevgili", romancıyı Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney ile birbirine düşürdü. Fatoş Güney, İnci Aral'ı, anlattığı çok özel bilgileri kitabında  izinsiz olarak paylaşmakla suçladı. 

Avukatı aracılığıyla bir açıklama yapan Fatoş Güney, Aral'ı, geçici olarak incelemesi için verdiği materyaller ve anlattıklarıyla Yılmaz Güney'in çok özel bilgilerini izni olmaksızın paylaştığını belirtti. Kitabın yayınlandığı yayınevi nezdinde bulunduğu girişimin de yanıtsız kaldığını açıklayan Fatoş Güney, Yılmaz Güney’in manevi mirasını korumak için taleplerini hukuk zemininde ileri süreceği açıkladı.

Güney'in avukatı Nuray Özdoğan, süreci anlattığı ve romancı İnci Aral'a yönelik suçlamalarda bulundukları şu yazılı açıklamayı yaptı:

"Kırmızıkedi Yayınevi tarafından Haziran 2017`de birinci basımı gerçekleştirilen, yazarı İnci Aral olan 'Sevgili' isimli kitap, müvekkil Fatoş Güney’in ,yıllar önce yazar İnci Aral'a aktardığı sözlü anlatım ve geçici olarak incelemesi için sunduğu yazılı eser niteliğindeki materyaller, müvekkile ait senaryo ve kitap taslağı kullanılmak sureti ile oluşturulmuş olup bu konuda müvekkilden hiçbir şekilde onay alınmamıştır. Müvekkil kitap basıldıktan sonra haberdar olmuştur. Tüm uyarı ve görüşme talebimize rağmen, yazar ve yayınevi tarafından müvekkile şahsen geri dönüş yapılmamış, adeta böyle bir durum yokmuş gibi davranılmıştır. Müvekkilin konuyu görüşme talebi ise, yayınevi ve yazarının, nezaket kurallarına uymayan sessizliği ile karşılanmıştır. Yayınevinin avukatı tarafından durumun tahlil edileceği vekil olarak tarafımıza iletilmiş ancak çözücü hiçbir adım atılmamış, bu süreçte kitabın tanıtım faaliyetleri arttırılmıştır. Müvekkilin 'Sevgili' isimli kitabın basım yayın ve dağıtımına, kendisine ve eşi Yılmaz Güney’e ait çok özel bilgilerinin paylaşılmasına kesinlikle onayı yoktur. Müvekkil; şahsı, ailesi ve eşi adına, kişilik haklarını korumaya, haklı taleplerini hukuk zemininde ileri sürmeye, bu ülke ve tüm insanlık için büyük bir değer olan eşi Yılmaz Güney’in manevi mirasını tüm gücü ile korumaya devam edecektir."

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS