Hollywood yıldızı Ethan Hawke'tan 'Şövalyeliğin Kuralları' kitabı

Hollywood yıldızı Ethan Hawke'tan 'Şövalyeliğin Kuralları' kitabı

Ünlü Hollywood yıldızı Ethan Hawke'un şövalyeliğin, zarafetin, inanç ve sevginin hikayesini anlattığı kitabı "Şövalyeliğin Kuralları", Doğan Kitap'tan çıktı.

Doğan Kitap dünyaca ünlü sinema oyuncusu, senarist ve yazar Ethan Hawke'ın "Şövalyeliğin Kuralları", Ali Canip Olgunlu'nun "Dinle", Graham Moore'un "Karanlığın Son Günleri", Mehmet Uluğtürkan'ın "Madalyasız" ve Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin eserinden derlenen "Mesnevi'den Her Güne Bir Hikmet" kitaplarını okurla buluşturdu.

'Mesnevi aşk pazarının kurulduğu yerdir'

Uzun yıllardır sufi felsefesi üzerine dersler veren, Konya'dan Kars'a, Kapadokya'ya kültür turlarıyla Anadolu'yu anlatan Ali Canip Olgunlu, "Dinle" isimli son kitabında Mesnevi'nin yolunu anlatıyor.

Tanıtım metninden:

Nedir Mesnevi'nin yolu? Sufinin yoludur… İnsan olmanın yoludur…
Mesnevi yazılmış değil söylenmiş bir eserdir. Mevlânâ Celaleddin-i Rumi sadece ilk on sekiz beyiti yazmış, kalanı o söyledikçe kayda geçirilmiştir…
Denir ki tüm Mesnevi'nin özeti işte bu ilk on sekiz beyitte gizlidir…
Dinle kitabı ilk on sekiz beyitin açılımı üzerinden sufinin yolunu anlatıyor…
Sen aşkı kimseye sorma. Ancak aşka sor. Aşk kendi kendinin tercümanıdır…

Aşk'ın pazarında onun ürünleriyle alış veriş yapmaktan kimse zarar etmez. Bu pazara girebilen herkes kabına göre her çeşit ürünü bedavaya alır. Bu pazarda mideye göre bir şey yoktur, ruhun pazarıdır Mesnevi. Ve ruh beslendikçe mide terbiye olur. Ruhun mürşit, bedenin mürit yapıldığı Mesnevi pazarı her zaman samimi bir şekilde ona yaklaşanlara açıktır.
Aşk pazarında alış veriş konuşarak değil dinleyerek yapılır.
Gönülden gönüle giden yolda yol alanlar ürünlerin yerini sormazlar.
Dinleye dinleye bulurlar…

Yazar hakkında: Ali Canip Olgunlu 1954 Kars doğumlu. Uzun yıllardır sufi felsefesi üzerine dersler vermekte, tüm Anadolu'yu kapsayan kültür turları düzenlemekte.


Dünyayı değiştiren dâhilerin acımasız savaşı

Doğan Kitap tarafından yayımlanan "Karanlığın Son Günleri", elektriğin tüm dünyaya yayılmasını sağlayan 19. yüzyılın rakip mucitleri Thomas Edison, George Westinghouse ve Nikola Tesla arasındaki patent savaşlarını konu alıyor.

Tanıtım metninden:

Colombia Hukuk Fakültesi'nden yeni mezun olan genç avukat Paul Cravath kazanılması imkânsız gibi görünen bir dava alır. Paul'ün müvekkili George Westinghouse, Thomas Edison tarafından milyon dolarlık bir iddiayla dava edilir. Davanın konusu; ampulü kim icat etmiştir ve ülkeyi aydınlatabilme gücüne sahip olan kimdir?
Her iki taraf da ne olursa olsun kazanmak zorundadır.
Edison, elindeki muazzam imkânlarla -özel casusları, ona çalışan gazeteler ve banker J. P. Morgan'ın desteği- çok tehlikeli ve kurnaz bir rakiptir.
Mucit ve sanayici Westinghouse ise son derece tehlikeli bir yatırım olan alternatif akım için her şeyini riske atar. Bu girişiminde daha önce Edison'la çalışmış Nikola Tesla adında bir dâhi ona yardımcı olur. Bir süre sonra Paul kimsenin göründüğü gibi olmadığını, herkesin kendi oyununu oynadığını fark edecektir.

Yazar hakkında: Yazar, senarist Graham Moore Chicago'da doğdu, Columbia Üniversitesi'nde dinler tarihi eğitimi aldı. New York Times'ın Çok Satanlar Listesi'nin bir numarası olan The Sherlockian'ın yazarı ve aynı zamanda En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'ını alan The Imitation Game filminin senaristidir. Moore, Los Angeles'ta yaşıyor.

Madalyasız

Mehmet Uluğtürkan'ın Yeniceli Mehmet Ağa'nın nefes kesen gerçek yaşam öyküsünü anlattığı "Madalyasız" da okurla buluştu

Tanıtım metninden:

İftiraya uğrayıp İstiklal Mahkemesi'nde idamla yargılanan, daha sonra teklif edilen İstiklal Madalyası'nı "Yaptıklarım vatan içindi" diyerek reddeden bir büyük adamın, Yeniceli Mehmet Ağa'nın nefes kesen gerçek yaşam öyküsü… Madalyasız
Ölüm kalım savaşına hazırlanan bir millet...
Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde, Sivas Kongresi'yle güçlenen milli irade işgallere direniyor.
Darende'nin ileri gelenlerinden Mehmet Ağa önemli bir kararın eşiğinde:
Düşmanın kapıya kadar gelmesini engellemek için kendi canını, oğlunun canını ve tüm malını mülkünü feda edebilir mi?
Mehmet Ağa'nın öncülüğünde Maraş'ta Fransızlarla çarpışan 120 kahraman…
Tam 40 yıllık, benzeri görülmemiş bir söz, ahde vefa…

1919 yılında, Malatya'nın Darende ilçesinin en zengin kişisi olan Kasım Ağa'ya, kurtuluş mücadelesine destek vermesi için Sivas Kongresi'nden davet gelir. Ancak Kasım Ağa padişahtan korkar ve hasta olduğunu söyleyerek kongreye gitmez. Aynı günlerde, ilçenin önde gelen zenginlerinden Yeniceli Mehmet Ağa, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının çabalarını gazetelerden okur. Durumdan etkilenerek bütün malının mülkünün değerini ve bu servetle kaç aileye 40 yıl bakabileceğini hesaplatır. Hesaba göre, Mehmet Ağa'nın mal varlığı, 120 aileyi 40 yıl geçindirecek düzeydedir. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa'ya mektup yazar: "Ben ve oğlum dahil, atlı ve silahlı 120 kişiyle, emrettiğin yerde göreve hazırız."
Mustafa Kemal Paşa, Mehmet Ağa ve adamlarını, Fransız işgali altındaki Maraş'ın savunmasında görevlendirir. Mehmet Ağa giderken, geride kalan çocuklarına, "Ben dönmezsem, şehit olan adamlarımızın geride kalan ailelerine tam 40 yıl bakacaksınız. Bütün servetimiz bitse de bakacaksınız" der…

Yazar Hakkında: Mehmet Uluğtürkan 1972'de Darende'de doğdu. Halkla ilişkiler üzerine ön lisans, işletme üzerine lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansını, Çukurova Üniversitesi'nde Yönetim ve Organizasyon üzerine yaptı. Gazetecilik hayatına1989 yılında muhabir olarak başladı. 1998-2004 yılları arasında Adana Sanayi Odası basın danışmanlığı görevini yürüttü. 2008'de ortağı Esra Özden'le birlikte Türkiye'nin ilk bölgesel ekonomi yayını Refleks gazetesini kurdu. 2009 yılında yaptığı bir haberle Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen yarışmada araştırma dalında Türkiye birincisi oldu. Onlarca kuruluştan mesleki ödüller aldı. Hürriyet gazetesi Çukurova GAP yayınında 1 yıl kadar köşe yazarlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi olarak 'Ekonomi Gazeteciliği' dersini verdi.

Mesnevi'den Her Güne Bir Hikmet

Doğan Kitap Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin eserinden derlenen "Mesnevi'den Her Güne Bir Hikmet" kitabını da okura sundu.

Tanıtım metninden:

Mesnevi bir hikmetler okyanusudur.
Evvelin ve ahirin bilgisi, bahtın efsunları, kaderin cilveleri, hayatın sırları onda gizlenmiştir…
Katman katman âlemlerin gerçeğini anlatır Mesnevi.
Ona gelen herkesi kabul eder; "Hoş geldin" diyerek misafirinin yüzüne sırlı bir ayna tutar…
Her okuyan onda ancak kalbindeki kadarını görür.
Mesnevi'den Her Güne Bir Hikmet kitabı uzun bir çalışmanın ürünüdür. Özel bir teknikle hazırlanmıştır. Veled Çelebi İzbudak'ın çevirdiği, Abdülbaki Gölpınarlı'nın gözden geçirerek yayına hazırladığı 6 ciltlik Doğan Kitap edisyonundan derlenmiştir.

Ey bahtı güzel okur!
Bu kitabı baştan sona okuma... Sondan başa da okuma…
Sorularına cevap aradığında, hayat yolunda kendini kaybolmuş hissettiğinde, ruhun daraldığında…
Kitabı iki elinin arasında, kalbine yakın bir yerde tut.
Derin bir nefes al.
Ve kitabı aç…
Karşına çıkacak hikmet sorularına cevap, yoluna ışık olacak…
Mesnevi'den Her Güne Bir Hikmet kitabı özel bir teknikle hazırlanmıştır. Deyim yerindeyse "canlı" bir kitaptır… Hikmetler üzerine düşünmek kitapla bağını güçlendirecek, Mesnevi'nin yolunu aydınlatan ışığı günden güne daha parlak hale gelecektir.

Yazar hakkında: Mevlânâ Celaleddin-i Rumi 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan'ın Belh şehrinde doğmuştur. Şair, düşünce insanı ve mutasavvıftır. Tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsüdür.

Ethan Hawke'dan Şövalyeliğin Kuralları

Dünyaca ünlü sinema oyuncusu, senarist ve yazar Ethan Hawke, Doğan Novus etiketiyle yayımlanan "Şövalyeliğin Kuralları" isimli kitabıyla hayatı bir şövalye gibi yaşamanın sırlarını anlatıyor.

Tanıtım metninden:

Dünyaca ünlü oyuncu Ethan Hawke'dan şövalyeliğin, zarafetin, inanç ve sevginin hikayesi… Hawke, ailesinin geçmişinden yola çıkarak gerçek bir şövalye nasıl olunur sorusunun cevabını veriyor.
Şövalye Thomas Hawke savaştan sağ dönemeyeceği korkusuyla çocuklarına hayatın anlamı ve güzellikleri hakkında yol gösterici bir mektup bırakmaya karar verir… Bu uzun mektup hem onun kendi şövalye olma hikâyesini anlatır hem de gerçek bir şövalye nasıl olur sorusunun cevabını verir…
Çünkü şövalye olmak sadece savaşa gitmek demek değildir…
Bir şövalye hakikati savunmaz; hakikatin içinde yaşar ve hakikat onu savunur...
Yalnızlık… Tevazu… Şükran… Gurur… Yardımlaşma… Dostluk… Bağışlayıcılık… Dürüstlük… Cesaret… Zarafet… Sabır… Adalet… Cömertlik… Disiplin… Adanmışlık… İnanç ve sevgi…
İşte şövalye olmanın kuralları…

Yazar hakkında: Ethan Hawke sinema oyuncusu, senarist ve yazar. 1970'te Teksas'ta dünyaya geldi. Senaryo yazarlığı ve oyunculuk alanında dört kez Oscar'a aday gösterildi. Ölü Ozanlar Derneği, Gerçekler Acıtır, Gattaca, İlk Gün, Richard Linklater'in Gün Doğmadan üçlemesi ve Çocukluk filmlerinde rol aldı. Ethan Hawke, dört çocuğu ve kitap illüstratörü olan eşi Ryan Hawke ile Brooklyn'de yaşıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS