hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İmroz Rumları - Gökçeada Üzerine

  İmroz Rumları - Gökçeada Üzerine
  expand

  Heyamola Yayınları 12 Kasım 2012 Pazartesi günü, saat 18.30’da, Bahçeşehir Üniversitesi desteğiyle Fazıl Say Salonu’nda, İmroz Rumları - Gökçeada Üzerine adlı kitabın tanıtımı için bir etkinlik düzenliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kitap; adanın tarihini özetleyen bir giriş yazısıyla beraber, İmroz adası hakkında yazılmış İngilizce ve Yunanca akademik makalelerin Türkçe çevirilerinin derlemesinden oluşmaktadır. Arkeoloji, tarih, sosyoloji ve siyaset bilimi gibi farklı disiplinlerden seçkin makaleleri içeren kitapta Suna Çağaptay, Meliton Karas, Feryal Tansuğ, Makis Boutaras, Alexis Alexandris, Giorgos Tsimouris ve Elif Babül’ün makaleleri yer alıyor. 

  İmroz Rumları, Gökçeada Üzerine, İmroz’un Türk kamuoyundaki unutulmuş/unutturulmuş varlığına ve adanın geçirdiği sosyo-kültürel dönüşüme dikkat çekiyor. Adayla ilgili -Türkçede yayımlanan- bu ilk derleme çalışma, şimdiye kadar göz ardı edilmiş İmroz Rumlarının Türkiye’nin ulus-devlet kurma sürecinde ve sonrasında yaşadıklarını, Türk devletiyle ilişkilerini ve Yunanistan ile Türkiye arasında nasıl bir pazarlık unsuru hâline geldiklerini gösteriyor.

  Kitap, İmroz Rumlarının Anadolu coğrafyasının ve bu ülkenin yerli insanları olduklarına dikkat çekerek kültür barışına katkıda bulunmayı ümit ediyor.

  Etkinlik, kitabı yayıma hazırlayan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feryal Tansuğ moderatörlüğünde Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Belge ve Atinada’ki İmrozlular Derneği Başkanı Konstantinos Hristoforidis tarafından yapılacak tanıtım konuşmalarıyla gerçekleştirilecektir. Vasilis Yandas tarafından hazırlanan İmroz Fotoğrafları Sergisi de Fazıl Say Salonu’nun girişinde yer alacaktır.

  Etkinliği İstanbul Rum Patriği Sayın I. Bartholomeos ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Enver Yücel onurlandıracaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow