kültür sanat

Koç Üniversitesi Yayınları'ndan 'Tefrika Dizisi'

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap

Koç Üniversitesi Yayınları'ndan 'Tefrika Dizisi'

Koç Üniversitesi Yayınları'ndan 'Tefrika Dizisi'

Koç Üniversitesi Yayınları'nın başlattığı "Tefrika Dizisi"nden, Halide Edip Adıvar'ın kardeşi Belkıs Sami Boyar'ın "Aşkımı Öldürdüm" ile Selahattin Enis'in "Orta Malı" romanları okurla buluştu.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yeni projesi "Tefrika Dizisi" ile Türk edebiyatında bir döneme damgasını vuran tefrika romanları ve yazarları kitapseverlerle buluşturuyor. Dizi kapsamında Halide Edip Adıvar'ın kardeşi Belkıs Sami Boyar'ın 1926'da Son Saat gazetesinde tefrika edilen "Aşkımı Öldürdüm" ile Selahattin Enis'in "Orta Malı" romanları Latin harfleriyle okurla buluşturuldu.

Tefrika Dizisi'nden çıkan kitaplar Sultan Toprak tarafından Latin harflerine aktarıldı. Kitapların editörlüğünü ise Sabancı Üniversitesi öğretim görevlisi Reyhan Tutumlu ve Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Ali Serdar üstlendi.

Aşkımı Öldürdüm

Halide Edip Adıvar'ın kardeşi Belkıs Sami Boyar'ın yazdığı ve 1926'da Son Saat gazetesinde tefrika edilen, ancak daha sonra kitap olarak basılmayan Aşkımı Öldürdüm, şimdiye kadar bilinmeyen bir kadın yazarın bilinmeyen bir romanı. Kitap, tutkulu bir aşk hikâyesini anlatıyor.

Aşkımı Öldürdüm'de, mutsuz evliliğinde aldatılmanın acısını yaşayan ve gönlünü Ferit'e kaptıran Ferhunde'nin hikâyesini okurken, İstanbul'un üst sınıf hayatına ve özgürlüğüne düşkün bir kadının iç dünyasına tanıklık ediyoruz.

Orta Malı

Yayınevi aynı diziden Selahattin Enis'in kaleme aldığı Orta Malı adlı kitabı da okurla buluşturdu. Şimdiye kadar Zaniyeler ve Bataklık Çiçeği eserleriyle tanınan Selahattin Enis'in 1926'da Son Saat gazetesinde tefrika edilen bu romanı, 1. Dünya ve Kurtuluş Savaşları'nın ardından, hâlâ imparatorlukla cumhuriyet arasında sıkışmış bir İstanbul'da zenginlerle yoksulların eşitsiz yaşamlarını güzel bir kadına yönelen arzu üzerinden anlatıyor. Fikriye kaçınılmaz ve kaçınmadığı kaderine doğru yürürken, bizleri hayatına girip çıkan onlarca ilginç tiple tanıştırıyor.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS