Modern edebiyatın ulu sesi 135 yaşında

Modern edebiyatın ulu sesi 135 yaşında

Getirdiği yeniliklerle ve eserleriyle 20. yüzyıl edebiyatına yön veren James Joyce, anlatım ve karakter kalıplarında çığır açan, yarattığı yeni teknikle döneminde iz bırakan biri oldu.

James Joyce, Finnegans Wake’i yayımlayalı 78; Ulysses’i yayımlayalı 95; Dublinliler ve Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresini yayımlayalı 103; modern edebiyatı sınırlara ulaştırmak için dünyaya geleli 136 yıl oldu.

2 Şubat 1882’de Dublin’de dünyaya gelen Joyce, genel anlamıyla sanatla en başından itibaren yakından ilgiliydi. Entelektüel, duygusal, maddi tüm gelgitleri arasında Dublin’in ilk sineması Cinematograph Volta’yı Aralık 1909’da açan da Joyce’dur. Bunu yakın zamanda Alakarga Yayınları etiketiyle yayınlanan Nora’ya Mektuplar’ından öğreniyoruz.

Yüzyılı ve onun delişmen, çılgın yaratıcılarla dolu edebiyatını belki de en şiddetle etkileyen yazarı Joyce’u yakından tanımanın da vasıtası olabilir mektupları. Sansürsüz satırları, dehanın muzip, muzır, tutkulu, arzulu kişiliğini görmek, yüzbinlerce öpücük gönderdiği “yalın düşünceli, çabuk heyecanlanan, derin sesli, uykulu, sabırsız Nora’ya” aşkına tanık olmak için iyi bir fırsat.

İyi ki doğdun büyük Dublin’li, iyi ki yazdın edebiyatın ulu sesi...

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS