Patriyarka Kuramı Türkçe'de

Patriyarka Kuramı Türkçe'de

Erkek egemenliğine dair temel kuramsal tartışmaları inceleyen Patriyarka Kuramı artık Türkçe'de. Kitap, bir yandan Marksizm, radikal ve liberal feminizm, post-yapısalcılık ve ikili sistem kuramı gibi yaklaşımları ele alırken, diğer yandan ise bu kuramsal yaklaşımlardan her birinin, ücretli çalışma, ev işi, devlet, kültür, cinsellik ve şiddet gibi bir dizi olguya nasıl yaklaştığını ele alıyor.

Sylvia Walby'nin erkek egemenliğini kuramsal düzeyde tartışan ve İngiltere kadın hareketi pratiklerini ele alan kitabı Patriyarka Kuramı, Hülya Osmanağaoğlu çevirisiyle Dipnot Yayınları'ndan çıktı.


Sylvia Walby Patriyarka Kuramı’nda feminizme ilişkin farklı kuramsal yaklaşımları hem güncel politikayla hem de birbirleriyle karşılaştırmalı olarak ele alıyor. Ağırlıklı olarak İngiltere’deki feminist mücadele tarihine ilişkin örnekleriyle aslında hem kuramın hem de feminist politikanın nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ele alıyor. Feminist kuramı akademik bir ilgi alanı olmaktan çıkarıp kadın eylemlerinin ve mücadelesinin erkek egemenliği analizlerinin nasıl önünü açtığını anlatıyor. Marksizm’i, radikal ve liberal feminizmi, post yapısalcılığı ve ikili sistem kuramını, ücretli emek ev işi, devlet, kültür, cinsellik ve şiddet balıkları altında tartışıyor.


Günümüzdeki özel alan kamusal alan ikiliği üzerinden kuramsal çıkarımlarda bulunurken patriyarkanın geçirdiği dönüşümler itibarıyla İngiltere gibi birinci ikinci dalga feminizmin etkili bir tarihe sahip olduğu Batı metropollerindeki durumu analiz ediyor. İkili sistem kuramına yakın durmakla birlikte özel patriyarka kamusal patriyarka ayrımını İngiltere koşulları ile tartışıyor ve feminist mücadelenin güncel yöneliminin ne olması gerektiği tartışmasına kuramsal bir zemin oluşturuyor.


Türkiyeli okuyucu için Patriyarka Kuramı İngiltere’deki mücadele deneyiminin benzerlik ve farklılıklarını görmeyi mümkün kılmanın ötesinde patriyarkanın toplumsal ilişkilerin oluşumunda kurucu bir egemenlik sistemi olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu vesile ile erkek egemenliğinin sınırları aşan gücünün yanı sıra kadınların direnişinin ve dayanışmasının da sınırları aştığı görülüyor.


Patriyarka Kuramı,
Sylvia Walby
Türkçesi: Hülya Osmanağaoğlu
Dipnot Yayınları

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS