Peter Atkins'in en önemli eseri Türkiye'de: Galileo'nun Parmağı

Peter Atkins'in en önemli eseri Türkiye'de: Galileo'nun Parmağı

Peter Atkins'in Galileo'nun Parmağı/Bilimin On Büyük Fikri adlı eseri Patika Kitap'tan çıktı.

Neden onun parmağı? Galileo bilimsel çalışmanın yeni bir doğrultuya girdiği, bilim insanlarının (elbette bu o dönem henüz kullanılmayan bir kavramdı) koltuklarından kalktığı, evrenin doğasına eğilme konusunda otoriteyle uyumlu düşünme yolunu izleyerek gösterdikleri önceki çabalarının yeterliliğini sorguladığı ve modern bilime giden yolda ilk tereddütlü adımların atıldığı dönüm noktasına işaret eder.

Onlar bu süreçte test edilmemiş otoriteyi reddettiler, her ne kadar henüz oturulan koltuktan yapılan derin yorumları ve iç yolculukları tümüyle terk etmemiş olsalar da, herkesin önünde doğrulanabilir bir nitelik taşıyan deneysel gözlem yöntemiyle yeni ve çok daha güçlü bir ittifak geliştirdiler. Bu yönden şu anki bilimsel birikimimizin her yerinde Galileo'nun parmağı olduğunu görüyoruz.

Parmağını soktuğu ilk yer olan fizikte, 19. yüzyılın başında kendi yolunu bulan kimyada ve özellikle 19 ve 20. yüzyıllarda artık salt bir merak kaynağı olmaktan çıkan kimyada hep onun parmağına rastlıyoruz.

Kısacası bu kitap Galileo'nun gerçeklerin açığa kavuşturulmasındaki etkisine sembolik olarak parmağı üzerinden saygıyla atıfta bulunmaktadır.

Yöntemlerinin serpilip gelişmesine rağmen, Galileo'nun fiziksel anlamıyla sadece parmağının korunabilmiş olması da, bilginin ölümsüzlüğü karşısında kişisel varoluşun faniliğinin sembolik ifadesidir. O halde Galileo'nun parmağı, hepimizin belli belirsiz bildiği o kavramı, "bilimsel yöntemi" temsil etmektedir. Galileo bilginin keşfine yönelik bu yaklaşımı geliştirirken tek başına olmadığı gibi, bu yola çıkan ilk kişi de değildi elbette, fakat düşünce tarihinde yöntemin ilk ortaya çıkışının sembolü olarak kabul edilecek kadar da öne çıkan birisiydi.

Belki biraz zorlayıcı ama sonunda çok tatmin olacağınız bir yolculuğa çıkmak üzereyiz. Bilim Rönesans ruhunun yüce amacı, insan ruhunun ve minik insan beyninin kavrama gücünün ürünü olağanüstü bir eserdir. Yolculuk ilerledikçe, anlamanın zirvesine dikkatle ulaştırma çabam esnasında öncelikli dileğim, sizlerin sadece bilimin sağlayabildiği o derin aydınlanma keyfinin deneyimini yaşamanızdır.

Kitap için kim ne dedi?

"Nobel Edebiyat Ödülü bir bilim insanı tarafından hiç kazanılmadı. Bence bunun vakti geldi de çattı ve eğer bir aday önerecek olsaydım, benimki Peter Atkins olurdu."
Richard Dawkins

"Atkins mevcut kavrayış düzeyimizin nefes kesici bir değerlendirmesini yapıyor."
John Maddox, Times Edebiyat Eki

"Tutkulu ve çekici bir kitap"
Nature

"...Konu önemli olmasına rağmen, bu Atkins'in yazar ve eğitmen olarak yeteneklerinin önemli bir göstergesi. Atkins karmaşık ilkeleri çok açık hale getirme hünerine sahip... Bu kitap, bilimi hep daha derinden kavramak istemiş ama nereden başlayacağını bilememiş, bilimin dışından zeki insanlar için mükemmel bir rehber."
Mark Henderson, The Times

"[Atkins] en büyük bilimsel fikirleri... güvenilir bir biçimde açıyor."
The Independent

"... kozmolojiden, atomaltı "kuantum" diyarlarından, hayatın evriminden ve matematiğin hem doğanın bütünündeki hem de insan zihnindeki öneminden geçen derin bağlantıları alışılmadık bir netlikle açıklıyor. Bilim alanı dışından okurlara bu konuların derli toplu bir aktarımını yapmak zaten yeterince zor. Fikirlerin uyandırdığı heyecan, doğurduğu karmaşa ve drama duygusunu aktarırken büyük bir senfoninin orkestra şefliğini yapmayı başarmasıysa büyük bir başarı. Bilim ve matematiğe genel bir bakış sahibi olmak isteyen herkesin eline bu kitabı tutuşturmak istiyorum... Bu kitap, doğanın bize sunduğu olağanüstü simetri, incelik ve gizeme panaromik bir bakış yönünden en iyi işlerden biri.
John Cornwell, Sunday Times

"...Genel okurun modern bilimin esaslarını anlaması için gereken her şey. Önemli her şey var burada... Bilim insanı değilseniz de okumalı mısınız? Evet... işlenen malzemenin genişliği ve özgünlüğü açısından Galileo'nun Parmağı gerçek bir model ve bildiğim kadarıyla böylesi başka bir yerde yok."
Times Yüksek Öğrenim Eki

"Gözüpek ve iddialı... Doğanın yapısı ve içindeki derin bağlantılar sizi huşu içerisinde bırakacak."
Toronto Globe and Mail

"Muhteşem kitap... Bölümler o kuru İngiliz mizahı ve neredeyse şiirsel düzyazıyla demlenmiş. En sevdiğim cümlelerden biri atom fikri hakkındaki bölümdeydi. "Tablonun malzemesi matematiktendi." Daha önemlisi Atkins asla sabrını kaybetmiyor ve zihinsel açıdan zorlu bir kavram çıktığında "gösterilebilir" klişesine sığınarak onun etrafından dolaşmıyor. Gösteriyor."
The Tennessean

"Bu kitap bilimin sağladığı temel yaklaşımlar açısından değerli ve aydınlatıcı bir rehber"
Physics World

"Atkins sadece ilgi çekici parçaları değil, bilimin tümünü halka indirmeye girişen son derece akıcı ve anlaşılır bir bilim kitabı ürettiği için alkışlanmalı."
Chemistry in Britain

"Batı bilimsel düşüncesine rahat anlaşılan, bilgilendirici bir giriş"
Science News

"Atkins'in kitabı popüler bilim alanında şu ana dek karşılaşılan en aydınlatıcı ve yaratıcı girdilerden biri. Atkins'in yazdıklarının sayfalara hapsi zor; kişiyi zenginleştiren, aydınlatan örnek [bir] çalışma."
Good Book Guide

"Rahat anlaşılır ve tatlı, bu kitabı okuyarak modern bilim okuyabilme yetisi kazanacaksınız."
Publishing News

"Çok sayıda sade çizimle süslenmiş, kolay anlaşılan, hoş bir yazı dili kullanarak Atkins matematiksel birikime sahip olmayan okurlarına bilimsel disiplinlerin derin kavramsal temellerini aktarmayı genellikle nefis başarıyor... Zarif stili, çok geniş kapsama alanı ve kafa karıştırıcı muğlaklıkların nadir görülen bir yüksek oranla aydınlatıcı şekilde açıklanması bu kitabı kendi türünün en iyilerinden birisi yapıyor."
Publishers Weekly Online

"Peter Atkins meslekten bilimci olmayan bizlere modern bilimin rönesansının başlangıcından bu yana geçen 500'ü aşkın yılda ortaya çıkmış en ilgi çekici, önemli ve genel anlamıyla karmaşık bilimsel kavramlardan bazılarını kavrayabilmek için büyük bir fırsat veriyor."
Amazon.co.uk

Peter Atkins

Peter Atkins Oxford Üniversitesinde Lincoln College üyesi kimya profesörü. Dünyaca ünlü bir dizi kimya ders kitabının yazarıdır. Bu kitapların yirmi yılı aşkın süredir dünyada en çok tercih edilen kitaplar olmasının sırrı, onun meseleleri (özellikle de zor kavramları) çok net ve akılda kalıcı bir şekilde açıklayabilme yeteneğinde yatar. Bu yeteneğini kitaplarında genel okura da düzenli olarak sundu (Richard Dawkins bu kitaplardan biri olan The Creation'ı "şimdiye kadar yazılmış en güzel popüler bilim kitabı" olarak niteledi) ama Galileo'nun Parmağı içlerinde en büyük etkiyi yaratanı oldu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS