Plaza romansını anlatan 'Kurumsal Aşk' raflarda

Plaza romansını anlatan 'Kurumsal Aşk' raflarda

Burcu Vurkaç'ın plaza göbeğinde geçen, beyaz yakalıların hayatını sivri bir dille öyküleştiren bir özgürlük ve aşk romanı 'Kurumsal Aşk' Mona Yayınevi tarafından basıldı, raflarda yerini aldı.

Kurumsal Aşk, plaza hayatının göbeğinde geçen bir özgürlük ve aşk romanı.

Beyaz yakalıların hayatlarına dair, bugüne kadar dillendirilmeyenlerin, cesurca ve sivri bir dille anlatıldığı özgün bir roman. 'Kurumsal Aşk’ın heyecan dozu fena halde yüksek. Bir solukta okunuyor ve okuyanları duygudan duyguya taşıyor. Kendisi de eski bir beyaz yakalı olan Burcu Vurkaç ile 'Kurumsal Aşk’ı ve günümüzün hızlı yaşanan hayatlarını konuştuk.

1- Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Burcu Vurkaç: 32 yaşındayım. Üniversite ile birlikte 2000 yılında Antalya’dan İstanbul’a geldim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği okudum. Profesyonel kariyerim, Doğuş Otomotiv’de Ürün Sorumlusu olarak başladı. Turkcell’de Pazarlama alanında uzun yıllar çeşitli pozisyonlarda devam etti.
Kurumsal hayatıma devam ederken, içimdeki arzuyu dinleyip bambaşka meslekler edindim: Pilates & Yoga Eğitmenliği, Astrologluk.

Son 10 yıldır Pilates, Yoga ve Meditasyon dersleri veriyorum. Bu 10 değerli yıl içerisinde müthiş bir deneyim ve bakış açısı kazandım.

İnsanları hissetmek, ihtiyaçları anlamak benim için adeta nefes almak gibi. Bu durum bazen iç dünyamı yorsa da ben her daim dünyanın daha güzel bir yer olması için bir şeyler yapmak istedim ve istiyorum.

Büyük içsel git-gellerin sonucunda, kurumsal hayatı 2011 yılında bıraktım ve girişimcilik hikayem başladı. Bugün “Bütünün hayrı için aldığım en doğru karar.” dediğim bu kararla hayatım tamamen değişti. İnişler, çıkışlar, zorluklar derken bugün baktığım noktada “İyi ki yapmışım!” diyorum.

Bana “Niye bıraktın kurumsalı, mutsuz muydun?” diye soruyorlar. “Çok mutluydum.” diyorum ki gerçekten de öyle. Ama benim başka hayallerim, yapmam gereken başka şeyler vardı: Dünyaya neden geldiğimi, vizyonumu, misyonumu keşfetmiştim.

Kendi hayatımı dönüştürdüğüm yöntemleri, sözleri, uygulamaları paylaşmak ve herkesin kendi ışığını bulması için alan yaratmak için yola çıktım. Son 3 senedir Pilates, Yoga ve Meditasyon dersleri sunduğumuz BodyFit Nişantaşı stüdyom var. Burada hem eğitmen yetiştiriyorum hem dersler veriyorum hem de stüdyonun yönetimini yapıyorum. 30 kişilik ekibimizle dünyanın daha güzel bir yer olmasına katkıda bulunduğumuz için çok mutluyum.

2- Sizi romanınız “Kurumsal Aşk”ı yazmaya yönlendiren ne oldu? Okuyucuları bu kitapta neler bekliyor? 

Burcu Vurkaç: Kurumsal Aşk isimli romanım geçtiğimiz şubatta okuyucu ile buluştu. Kurgu plaza hayatının göbeğinde geçiyor. Özellikle kurumsal hayatta çalıştığım dönemde yaşadıklarım, gözlemlerim, plaza hayatının “Dışı seni, içi beni yakar!” dinamikleri, aşklar, hüsranlar, cinsellik, aldatmalar, özgürlük ve anlam arayışı, hayatın hızına dair hepimizin içinde iz bırakan çok şey var.

Kurguda, şehir hayatında kendini hıza kaptırmış, giderek kendinden uzaklaşan ve yüzeysel ilişkiler kuran bireylerin hikayesini son derece gerçekçi, sivri, hatta zaman zaman acıtıcı bir dille ele aldım.

Karakterlerin hayata dair sorgulamaları, kendilerinden ve belirsizlikten kaçışları, derin ilişki arayışları, korkuları, tutkuları, hazları insanın içine dokunuyor. Çünkü hepimizden parçalar var her birinde. Şehir insanının, dünyaya haykırmak isteyip de yıllarca içinde tuttuğu ne varsa akıttım satırlarıma.
Bir yandan da hızla akan kurgu içerisinde, satır aralarında hayata dair, kendini gerçekleştirme çabasında dair umut ışıkları gizli.

Kitaptan çokça altı çizilmiş sayfa fotoğrafları alıyorum sosyal mecra üzerinden. Öyle mutlu oluyorum ki! Çünkü görüyorum ki hayata katkısı oluyor, bir yerde birilerine umut oluyor o ezber bozan satırlar.

3- Kitaptaki karakterlerden kısaca bahseder misiniz?

Kitapta bolca karakterimiz var: Yakın arkadaş olan Esma ve Gül’ün hikayesi ile açılan kurgu, Can ve Vedat ile devam ediyor. Ela, Demir ve Kerem ile yürekleri ağza getiriyor.

Esma ve Gül 30’lu yaşlarda, kendi parasını kazanan, iyi eğitim almış, kültürlü genç ve bekar kadınlar.
Gül’ün hayattaki en temel arayışı sağlıklı ve güven veren bir ilişki.
Esma ise kurumsal hayatta başarılı, iç dünyasında kaybolmuş, güzel bir kadın.
Can, üst düzey bir yönetici. 40’lı yaşlarda, oldukça başarılı, karizmatik ve problemli.
Vedat, bir kadının ancak hayallerinde kurabileceği kadar düzgün bir erkek, kelimenin tam anlamıyla bir adam.
Ela, üst düzey bir yönetici. Çok başarılı, mutsuz, hırsından kendini yiyen, boşanmış bir anne.
Kerem, yakışıklılığı ve aurası ile kalpleri hızla fetheden bir yoga eğitmeni.
Demir, sosyetenin ‘playboy’ lakabını taktığı, başarılı, yakışıklı ve kültürlü bir işadamı.

4- Ne zaman başladınız yazmaya? Size ne ilham oldu?

Burcu Vurkaç: Kitabı üç yıl önce yazmaya başladım. İki bölüm yazdıktan sonra arada tam iki yıl boşluk var. Her şeyin doğru zamanı var diye boşa demiyorlar. O iki yıl iyi ki tıkanmışım diyorum bugün. Çünkü o dönem kafamda astroloji odağında ilerleyen bir kurgu vardı. Şimdi ise astroloji, yoga, meditasyon, plaza hayatı ve aşk ile harmanlanmış, içimden çağlarcasında akan bir roman ortaya çıktı.
Toplam altı ayımı aldı yazmak.

Özellikle kurumsal hayatta çalıştığım dönemde yaşadıklarım, gözlemlerim, plaza hayatının “Dışı seni, içi beni yakar!” dinamikleri, aşklar, hüsranlar, özgürlük arayışı, hayatın hızı ve insan ilişkilerine dair hepimizin içinde iz bırakan çok şey ilham oldu bana.
Tabi  en çok da kendini gerçekleştirme arayışı, astroloji, yoga ve meditasyon...

5- Şehir ve iş hayatı, günümüz insanının hem vazgeçilmesi hem da laneti gibi. Yarattığınız hikayede bu durum hangi yönden ele alınıyor?

Burcu Vurkaç: Kurguda, şehir hayatında kendini hıza kaptırmış, giderek kendinden uzaklaşan ve yüzeysel ilişkiler kuran bireylerin hikayesi son derece gerçekçi, sivri, hatta zaman zaman acıtıcı bir dille ele alınıyor.

Karakterlerin hayata dair sorgulamaları, kendilerinden ve belirsizlikten kaçışları, derin ilişki arayışları, korkuları, tutkuları, hazları insanın içine dokunuyor. Çünkü hepimizden parçalar var her birinde.

Bir yandan da hızla akan kurgu içerisinde, satır aralarında hayata dair, kendini gerçekleştirme çabasında dair umut ışıkları gizli. 

6- Yoga eğitmenliğiniz ve yaşam tarzınız kitaba nasıl yansıdı?

Burcu Vurkaç: Kitapta yoga ve meditasyon çok var. Birkaç defa yoga dersine giriyoruz kurguda. Gerçek hayatta yapabileceğimiz, beni çok etkileyen meditasyonları yoga hocalarının ağzından okuyoruz.

İstiyorum ki okuyucular öylece okuyup geçmesin, bir meditasyon tekniği de öğrensin, yoga tarzlarını da öğrensin, hatta ayurvedayı merak etsin... 

Kurguda yoganın ve meditasyonun insanın hayatına nasıl dokunduğuna da şahit oluyoruz. Tabii ki bunların arkasında hem yaşanmışlık hem de uzun yıllardır verdiğim derslerden, öğrencilerimden, gözlemlerimden biriktirdiklerim var.

 7- Yeni kitap projeleriniz var mı?

Burcu Vurkaç: Kafamda detayları şekillenmiş 4 ayrı kitap projem daha var. Öncelikle 'Kurumsal Aşk’ın ikinci bölümünü yazmayı biteceğim. Ardından diğer projeleri ilerleteceğim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS