Sarıkamış Harekatı'nın bilinmeyenleri

Sarıkamış Harekatı'nın bilinmeyenleri

Sarıkamış Harekatı’nın 104. yıldönümü yaklaşırken, ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve yazar-yönetmen Reyhan Yıldız’ın yazdığı Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış kitabı 10. baskısını yaptı. Boyut Yayınları’nca yayımlanan kitapta, Sarıkamış faciasıyla ilgili Türkiye’de ilk kez yayınlanan belgeler dikkat çekiyor.

Sarıkamış Harekatı’nın yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu'nun Dünya Savaşı öncesindeki mali ve idari yapısını, Osmanlı Ordusundaki "Alman Nüfuzu"nu, imparatorluğu 1. Dünya Savaşı’na götüren süreci, Almanya ile yapılan ittifakın bilinmeyenlerini, İttihat ve Terakki diktatörlüğünü, Teşkilat-ı Mahsusa'nın oluşumunu ve savaştaki işlevini, Dünya Savaşı’na katılan ülkelerin propaganda yarışlarını, basın üzerindeki askeri sansürü, Enver Paşa'nın savaş öncesindeki ve sırasındaki faaliyetlerini, İtilaf cephesinin Ortadoğu coğrafyasına dair planlarını, Osmanlı’nın İslam dünyasında, Ortadoğu ve Orta Asya’da üstlenmek istediği rolleri de anlatan kitap 1. Dünya Savaşı ve Osmanlı’nın son dönemi ile ilgilenenlerin ilgiyle okuyabileceği bir kaynak.

Sarıkamış Harekâtı ve 1. Dünya Savaşı ile ilgili anı ve incelemeler gözden geçirilerek, şimdiye kadar "Sarıkamış literatürü"ne girmeyen yazılı kaynaklardan da yararlanılarak yazılan kitapta yer alan Rus askerlerinin Kafkas cephesinde dağıttıkları 2 bildiri Türkiye’de ilk kez yayınlanıyor.

Bunun yanı sıra Sarıkamış Harekatı sırasında Osmanlı basınında ve o tarihte henüz savaşa girmeyen ve tarafsız bir ülke olan ABD basınında verilen Kafkas cephesi haberleri karşılaştırmalı olarak sıralanıyor.

22 Aralık 1914 - 5 Ocak 1915 tarihleri arasında on binlerce askerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Sarıkamış Harekatı'nda uğranılan felaketi The New York Times’ın 7 Ocak tarihli “Kafkaslarda 50.000 Osmanlı Kaybedildi” manşetli haberi özetliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS