Shakespeare frengi miydi?

Shakespeare frengi miydi?

"Shakespeare'in Titremesi Orwell'in Öksürüğü" ve "Pardon Neye Bakmıştınız?" adlı kitaplar Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

Jack London'ın inişli çıkışlı hayatı, Swift'in saplantılı temizlik düşkünlüğü, Joyce'un sayısız göz ameliyatı...

Büyük yazarların hastalıkları ve tedavi süreçleri yapıtlarına nasıl yansıdı? Shakespeare frengiden mi mustaripti? Peki antibiyotiğin bilinmediği bir çağda nasıl tedavi ediliyordu?

Oyunlarında ve şiirlerinde cinselliğe göndermelerin bunca çok olması, üstelik yaşamının sonlarına doğru giderek artması nasıl açıklanabilir?

John. J. Ross, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Shakespeare'in Titremesi Orwell'in Öksürüğü kitabında ülkemizde de iyi tanınan Melville, Milton, Swift, Joyce, Orwell gibi yazarların biyografilerine ve yapıtlarına çağdaş tıp açısından yaklaşarak yer yer kurmaca, yer yer de gerçek karakterlerin çevresinde ördüğü öykülerle okuru edebiyat ve tıp tarihinde eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Shakespeare'in Titremesi Orwell'in Öksürüğü
John. J. Ross
Çeviren: Merve Sevtap Ilgın
278 Sayfa, 22 TL

Pardon Neye Bakmıştınız?

BBC'nin sanat editörü Will Gompertz tarafında kaleme alınan, Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan "Pardon Neye Bakmıştınız?" okuru modern sanatın 150 yıllık tarihinde heyecanlı bir tura çıkarıyor.

Tate Gallery'nin eski direktörlerinden Will Gompertz sanatçıları uzman bilgisiyle anlatıyor. Sanat camiasını, tarihini çok iyi bilmesinin verdiği yetkinlikle modern sanata dair bilgileri damıtarak, akıcı, eğlenceli bir dille aktarıyor.

Monet'nin nergislerinden Van Gogh'un ayçiçeklerine, Warhol'un çorba konservelerinden Hirst'ün formaldehit içindeki köpekbalığına, başyapıtları, sanatçıları anekdotlarla, günlük yaşamın içindeki halleriyle yorumluyor.  Sanatın büyüsünü hayatın içinden anlatıyor.

Süreyyya Evren'in çevirisiyle Türkçe'ye kazandırılan "Pardon Neye Bakmıştınız?" taptaze, cesur ve baştan sona dürüst bir çalışma. Sanatın kasıntılı kısmını delip geçerek en temel soruları soruyor. Okurların bu kitabı okuduktan sonra müze ve galeri ziyaretleri daha keyifli, daha ilginç geçecek.

Kitabın önsözünden bir alıntı:

"E. H. Gombrich'in klasik kitabı Sanatın Öyküsü'nden Robert Hughes'un hırçın ve öğretici eseri The Shock of the New'a [Yeni Olanın Yarattığı Şok] modern dönemi kapsayan çok sayıda mükemmel sanat tarihi kitabı çoktan yazılmış durumda. Benim amacım bu tür kalın, bilge ciltlerle rekabete girmek değil -ki istesem de bunu yapamazdım- ama başka bir şey önermek: Kişisel, anekdotlara dayalı ve modern sanatın tarihini Empresyonizm'den günümüze (her bir harekette yer almış bütün sanatçıları ele almak yer ve zaman sınırlılığı dolayısıyla mümkün olmadıysa da) kronolojik bir şekilde anlatma görevinin üstesinden gelecek, bilgi verici bir kitap."


Will Gompertz İngiltere Radyo Televizyon Kurumu BBC'nin sanat editörü, yazar. Londra bazlı Tate Gallery'de Tate Media Productions, Tate Online, Tate Etc dergisi, Long Weekend performans sanatları festivali ve tasarımdan sorumlu yönetici olarak 7 yıl yöneticilik yaptı.

15 yılı aşkın bir süredir sanat üzerine yazıları ve çalışmaları The Times, Guardian ve BBC'de yayımlanıyor. Yirmili yaşlarında Shots dergisini kurdu, online sanat bülteni culture-shot.co.uk'de editörlük yaptı. Channel 4'de yayımlanan Taken For a Ride'ın da aralarında bulunduğu birçok program gerçekleştirdi.

National Campaign for the Arts'ın yönetim kurulunda yer aldı. 2009 yılında Edinburgh Festivali'nde modern sanat üzerine yazıp oynadığı Double Art History başlıklı tek-kişilik komedide hem oyuncuların hem eleştirmenlerin beğenisini kazandı. New York'ta yayımlanan Creativity dergisinde dünyanın en yaratıcı 50 düşünürü arasında sayıldı.

Pardon Neye Bakmıştınız?
Modern Sanatın 150 Yıllık Şaşırtıcı, Sarsıcı, Kimi Zaman da Tuhaf Hikâyesi
Will Gompertz
Çeviren: Süreyyya Evren
360 sayfa + 16 sayfa renkli sayfa, 32 TL

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS