Türkiye Solundan Portreler

Türkiye Solundan Portreler

Türkiye solunun tarihsel karakterlerinin portrelerinden oluşan Türkiye Solundan Portreler kitabı okurla buluştu. Dipnot Yayınları'ndan çıkan kitabı Emir Ali Türkmen ve Ümit Özger derledi.

Türkiye sosyalist soluna politik, örgütsel ve düşünsel bazda kaynaklık etmiş tarihsel karakterlerin portrelerinden oluşan Türkiye Solundan Portreler kitabı, Dipnot Yayınları'ndan çıktı.


Emir Ali Türkmen ve Ümit Özger'in derlediği kitapta, Türkiye sosyalist hareketinin tarihsel gelişimine ve geçmişten bugüne yaşadığı teorik ve politik serüvene bütünlüklü bir bakışla yaklaşılıyor.


20'lerden 70'lere Türkiye sosyalist solu


Türkiye'nin sosyalist sol kültürüne damga vurmuş önder ve entelektüellerin siyasi terekesini kronolojik bir sıra ve biyografik bir çerçeve içinde sunan yazılar, aynı zamanda bu kişilerin politik-entelektüel faaliyetlerini tarihsel bağlamları içinde derinlemesine işliyor ve bu kişilerin sosyalist kültürdeki ikonik konumlarını/işlevlerini analiz ediyor.


Patriyarka Kuramı Türkçe'de


Sosyalist düşüncenin Türkiye toplumu özelinde girdiği arayışların izini süren kitapla, sosyalist hareketin güncel yönelim ve pratiklerine de bellek ve derinlik kazandırmak amaçlanıyor.


Kitapta; Paramaz, İştirakçi Hilmi, Mustafa Suphi, Ethem Nejat, Şefik Hüsnü, Kerim Sadi, Dr. Hikmet Kıvılcımlı, İsmail Bilen, Mehmet Ali Aybar, Behice Boran, İdris Küçükömer, Sencer Divitçioğlu, Mihri Belli, Doğan Avcıoğlu, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya'nın portreleri sunuluyor.


'Yedi Kat Yerin Altından Uğultular Geliyor'


Kitaba Kadir Akın, Gökhan Atılgan, Tanıl Bora, Hamit Bozarslan, Y. Doğan Çetinkaya, Hamit Erdem, Mehmet Salih Erkek, Burak Gürel, Kıvanç Koçak, Mustafa Şener, Ateş Uslu, Barış Ünlü, Kerem Ünüvar da katkıda bulundu.


Dipnot Yayınları daha önce de aynı diziden Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1-2, Kürdistan Sosyalist Solu Kitabı ve Feminizm Kitabı'nı çıkarmıştı.


Ermeni Devrimci Paramaz


Dipnot İzmir kitap Fuarı'nda


Öte yandan Dipnot Yayınları 16-24 Nisan tarihleri arasında İzmir Kitap Fuarı'nda olacak. 2. Salon 314 No'lu standda okurlarıyla buluşacak olan yayıevinin etkinlik takvimi şöyle:


17 Nisan: Kaktüsler Susuz Da Yaşar - Kadınlar Mamak Cezaevini Anlatıyor - İmza - saat 16.00-17.30
18-19 Nisan: Bülent Sarıoğlu - Sezai Sarıoğlu: Çerkezim, Türküm, Kürdüm, Sosyalistim - İmza - 18.00-19.30
21 Nisan: Nilgün Toker - Ayşen Uysal - Ceren Terzi: Sözün Hükmü ve Özgürlüğü - Söyleşi - Konferans Salonu III - saat 16.45-17.45
23 Nisan: Ertuğrul Kürkçü: Umutlu Olmak İçin Birkaç Neden - Söyleşi - Konferans Salonu III - saat 16.45-17.45
23 Nisan: Ertuğrul Kürkçü - İmza - saat 18.00-19.30


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS