Utku Çelik’in ilk romanı Karanlık Yoldaki Gölge çıktı

A A

04.02.2016 - 17:03 Son Güncelleme:

“Mavi Adam” filminin yönetmeni Utku Çelik'ten ilk roman Karanlık Yoldaki Gölge çıktı. Roman, bir astsubay ve PKK’lı bir kadının çevresinde gelişen olayları konu alıyor.

Utku Çelik’in ilk romanı Karanlık Yoldaki Gölge çıktı

Çektiği pek çok kısa filmle adını duyuran ve son olarak sinema filmi Mavi Adam’ı çeken Utku Çelik, bu kez bir romanla okurlarının karşısına çıkıyor. Karanlık Yoldaki Gölge adını taşıyan Çelik’in romanı Murat Kitapevi tarafından yayımlandı.

Roman PKK’lı iki kadının hikayesiyle başlıyor. Bir çatışma sırasında yaralanan PKK’lı kadının, dışarıdaki çatışma sebebiyle hamile eşini hastaneye götüremeyen bir astsubayın evine sığınmasıyla olaylar gelişiyor. Roman bu kişilerin hayatının izini sürüyor.

Mavi Adam filmi ve basında 3 Ağustos 2015 günü “O anne bebeğinin ismini Barış koydu” başlığıyla yayınlanan haberden yola çıkılarak yazılan roman, okuyucular tarafından büyük ilgi görürken, barış mesajı veriyor.

Utku Çelik

13 Eylül 1983, İstanbul doğumlu. 2002 yılında Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü'ne girdi. Üniversite hayatı boyunca kısafilm atölyelerine ve seminerlere katıldı.

2009 yılında Kadir Has Üniversitesi, Film ve Drama Yüksek Lisansı'nın Yapımcılık Bölümü'nde eğitime başladı. 2011 yılında mezuniyet projesini tamamlamak için gittiği ABD'de 9 ay kaldı ve 2012 yılında mezun oldu. 2014 yılında Pulitzer ödüllü gazeteci John F. Burns’ün bir makalesinden esinlenerek "The Blue Man" isimli ilk uzun metraj çalışmasını gerçekleştirdi.

Savaş ve Kadın Hakları'nı konu alan film, çeşitli ulusal ve uluslararası festivallerde gösterildikten sonra 23 Mayıs 2014 tarihinde gişeye girdi. 2015 yılında bu filmden ve basında 3 Ağustos 2015 günü “O anne bebeğinin ismini Barış koydu.”başlığıyla yayınlanan haberden yola çıkarak ilk romanı Karanlık Yoldaki Gölge'yi yazdı. Şu an Vipsaş bünyesinde dijital restorasyon sanatçısı olarak çalışmakta ve eski Türk filmlerini yenilemektedir.