hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yordam Kitap'tan 2016'da dolu dolu bir program

  Yordam Kitaptan 2016da dolu dolu bir program
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Başta Kapital'in Almanca çevirisi olmak üzere Marksizmin klasik yapıtlarını okurla buluşturan Yordam Kitap 2016'da da dopdolu bir yayın programıyla okurla olacak. Türkiye'den ve dünyadan sol düşünceye katkı sunan araştırma ve kuram yapıtlarına öncelik tanıyan Yordam Kitap, 2016'da 52 kitabı yayınlayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Marksizmin klasik yapıtlarıyla birlikte, dünyadan ve Türkiye'den sol düşünceye yapılmış özgün katkılara, araştırma ve kuram yapıtlarına öncelik veren Yordam Kitap, 2016 yılında 52 kitapla yine dopdolu bir program açıkladı.

  Yılın her haftasına 1 kitap sığdıran Yordam Kitap'ın 2016 programında, Klasik Marksist Kuram kategorisinde 5, Kuram-Araştırma-Tartışma / Çeviri alanında 24, Kuram-Araştırma-Tartışma / Telif başlığı altında 14, Socialist Register kitaplığına 2016'da eklenecek 3, büyük ilgi gören Çizgilerle serisine katılacak 3, Geçmişten Geleceğe Sosyalizm dizisinde 2 ve Deneme-Mizah kategorisinde 1 kitabı olmak üzere, toplam 52 yeni kitap yer alıyor.

  Yordam Kitap'tan iki sıra dışı kadının çizgilerle hayatı

  Klasik Marksist Kuram alanında geçtiğimiz yıl Kapital'in Almanca aslından çevirisini tamamlayan Yordam Kitap, bu yıl Marksizmin siyasal, ideolojik cephaneliğini oluşturan en önemli yapıtlardan "Fransız Üçlemesi"ne odaklanıyor. Fransa'da Sınıf Mücadaleleri, Louis Bonaparte'ın 18 Brumaire'i ve Fransa'da İç Savaş, Almanca asıllarından Erkin Özalp çevirisiyle yayınlanacak. Engels'in Köylüler Savaşı ile Lenin'in Halkın Devlet Yönetimine Katılması Üzerine yapıtları da 2016'da Yordam Kitap'tan çıkacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haluk Gerger'den ABD Komünist Partisi'nin tarihi: Canavarın Ağzında

  Çeviri yapıtlarla ufuk açan tartışmalara

  Yordam Kitap'ın 2016 programında, duyurusu 2015 yılında yapılan ancak hem programın yoğunluğu hem de hacimli çalışmalar olmaları ve ciltli basımları nedeniyle bu seneye taşınan bazı kitaplar da var. Bunlar içinde özellikle, yıllardır boşluğu hissedilen Marksizm Sözlüğü öne çıkıyor. G. Bensoussan ve G. Labica'nın editörlüğünde kavramların eleştirel olarak değerlendirildiği 1250 sayfalık bu oylumlu çalışma, Fransızca aslından Volkan Yalçıntoklu tarafından çevrildi. Bertell Ollman ve Kevin Anderson tarafından hazırlanan Çağdaş Toplumun Marksist Analizi de ciltli olarak yayınlanacak hacimli yapıtlardan bir diğeri.

  Bağımsız Sosyal Bilimciler'in "AKP'li Yıllarda Emeğin Durumu" çalışması tanıtılacak

  İlk cildinin ardından büyük bir merakla beklenen Dünyayı Değiştiren Düşünürler'in 2. ve 3. ciltleri de 2016'da yayınlanıyor. Sadık Usta, birinci ciltte olduğu gibi, bu iki cildi çevirip yayına hazırlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yordam Kitap bu sene, en az on kitaptan oluşacak bir Samir Amin seçkisine başlıyor. Liberal Virüs, Marx'ın Değer Teorisi Üzerine ile Modernite, Demokrasi ve Din 2016'da yayınlanacak Samir Amin kitapları. Bütün çevirilerin altında Fikret Başkaya imzası var.

  Yordam Kitap'tan yeni kitaplar

  Daniel Bensaid'in Davetsiz Misafir: Marx, S. S. Prawer'ın Karl Marx ve Dünya Edebiyatı, August Nimtz imzalı Lenin'in Seçim Stratejisi: Sandık, Sokaklar, Leo Panitchve Sam Gindin'ın Küresel Kapitalizmin Oluşturulması, Michael Heinrich imzalı Kapital'e Giriş ve Danny Katch'tan Sosyalizm Şakaya Gelmez, Kuram/Çeviri bölümünde yayınlanacak yapıtlardan sadece birkaçı.

  "Sınıf Mücadelesi" yakında başlıyor

  Yordam Kitap'ın 2016 yayın programında, günümüzün önemli tartışma başlıkları arasında yer alan feminizm, biyoiktidar ve etnisite tartışmalarına odaklanan yapıtlar da var. Shahrzad Mojab'ın hazırladığı Marksizm ve Feminizm, R.C. Lewontin, Steven Rose ve Leon J. Kamin'in ortak yapıtı Genlerimizden İbaret Değiliz ve Vijay Prashad'ın Esmer Milletler: Halkların Üçüncü Dünya Tarihi bu eserler arasında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Almanca aslından çeviriyle Kapital I ve II. ciltlerin ardından Kapital'in III. cildi de çıktı

  Telif yapıtlar, bu topraklara basıyor, dünyadaki tartışmalara açılıyor

  Yordam Kitap'ın 2016 programında Kuram-Araştırma-Tartışma kategorisinde yayınlanan telif yapıtlar, bu toprakların üretken kalemlerinin özgün katkılarını okurlarla buluşturmaya devam ediyor.

  Yordam Kitap 2015 Haziran ayında, Marksizmin başyapıtı Kapital'in Almanca aslından Türkçeleştirilmesini büyük bir mutlulukla tamamlarken, bu yolda emeği geçen tüm hoca ve yazarlara, özellikle de projenin başından itibaren katkı koyup cesaret veren ve maalesef bu süreçte aramızdan ayrılan Nail Satlıgan'a çok şey borçlu. Bu yılki yayın programında yer alan 50 Yıldan Süzülmüş Yazılar adlı kitapta Nail Satlıgan'ın 50 yıla yayılmış yazıları E. Ahmet Tonak tarafından derlendi.

  "Suriye Kürdistanı’nda Savaş ve Devrim"

  Bu yıl Taner Timur, dünya tarihinin en büyük devrimlerinden birini inceleyen bir çalışma ile okurun karşısına çıkıyor: 1789 Fransız Devrimi - Öncülleri ve Sonrası. Taner Timur, son yıllarda dünyanın gözünü diktiği Ortadoğu ile ilgili çalışmasıyla da üretkenliğini sürdürüyor: Türkiye, Ortadoğu, Mezhep Savaşı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkların Dünya Tarihi

  Haluk Gerger, 2015'te ilk cildiyle büyük bir ilgi ve heyecan uyandıran çalışması Canavarın Ağzında: ABD Komünist Partisi Tarihi, 1919-1959'nin devam kitabı Cilt 2'yi tamamlıyor. Metin Çulhaoğlu ise Tarih, Türkiye, Sosyalizm kitabıyla Yordam Kitap'taki yapıtlarına bir yenisini ekliyor.

  Yordam Kitap'ın bastığı Germinal 4 öğrenciye burs sağladı

  Oktar Türel, 2016'da İki Küresel Uzun Dalga Boyunca Türkiye Ekonomisi, 1945-2009 ile Yordam Kitap'a katkı koymaya devam ediyor. Fikret Başkaya'nın Başka Bir Uygarlık İçin Manifesto, Tülin Öngen'in Sınıf ve Siyaset Yazıları ile Ahmet H. Köse, Serdal Bahçe ortak çalışması Türkiye'de Toplumsal Sınıflar ve Gelir Dağılımı da ülkemizde yeni tartışmalar açacak değerli yapıtlar arasında.

  "Yarım Kalmış Bir Şarkı: Bobby Sands, IRA ve Açlık Grevi"

  2016 programına Yıldız Silier Çarklar, Kökler ve Bulutlar kitabıyla katılırken, üretken yazarlarımızdan Haluk Yurtsever de Orta Sınıf Efsanesi kitabıyla okurlarla buluşacak.Bu serinin diğer kitapları Gökhan Atılgan'ın Sosyalist Simalar, Mehmet Yetiş'in Genç Gramscive Fatih Yaşlı'nın Karşı Devrimin İdeologları: Atsız, Kısakürek, Topçu, Arvasi çalışmalarının da yine büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz.

  China Miéville'in Demir Konsey'i Türkçe'de

  Diğer diziler de "çizgi"sini sürdürüyor

  Yordam Kitap, "Çizgilerle"dizisi kapsamında ünlü Meksikalı çizer Rius'un kitaplarını yayınlamaya devam ediyor. Daha önce beş Rius kitabı yayınlayan yayınevi, kitaplığını iki yeni Rius kitabıyla zenginleştiriyor: Çizgilerle Ekonomi ve Çizgilerle Ekonomi Sözlüğü.

  "Radikal demokrasi"ye sert bir eleştiri: "Sınıftan Kaçış"

  Rius'un yanı sıra 2015 yılının sonunda Çizgilerle Rosa ve Çizgilerle Bir Bilim Kadınının Hikâyesi: Madame Curie kitapları yayınlanan yetenekli çizer Soner Tuna da,2016'da Turgay Fişekçi ile birlikte hazırladığı Çizgilerle Nâzım Hikmet'leyine Yordam Kitap'ta olacak.

  Taner Timur, "en çalkantılı" dönemi yazdı

  Yordam Kitap'ın Türkçe yayınını üstlendiği, dünyanın saygın Marksist yayını Socialist Register'ın 21. Yüzyılda Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi başlıklı 2014 sayısı bu yıl kitap olarak yayınlandı. Önümüzdeki yıl Socialist Register'ın 2013 sayısı Strateji Sorunu, 2015 sayısı Sınıfların Dönüşümü ve 2016 sayısı Sağın Siyaseti yine Yordam Kitap'tan çıkacak.

  Ortadoğu ve emperyalizm

  Yordam Kitap'ın Geçmişten Geleceğe Sosyalizm dizisinde de 2016 yılında belge niteliğinde iki önemli kitap yer alıyor: Komünist Enternasyonel ve Tarihten Kaçış.

  Son olarak, deneme-mizah kategorisinde Ali Mert, daha önce yine Yordam Kitap'tan yayınlanan Çöpten Kitap ve Kumdan Kitap üçlemesini tamamlıyor: B*ktan Kitap

  Yordam Kitap, edebiyat alanındaki yeni hazırlıklarını ve kitaplarını ise önümüzdeki aylarda duyuracak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow