Yüzlerce aşk ve sayısız skandalların kadını: Benli Belkıs

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap
Yüzlerce aşk ve sayısız skandalların kadını: Benli Belkıs
Yüzlerce aşk ve sayısız skandalların kadını: Benli Belkıs

İçinde sanat, siyaset, iş dünyasının bulunduğu; savaş ve casusluğun kol gezdiği çalkantılı bir hayat.... İlki 14 yaşındayken beş evlilik... Yüzlerce aşk ve sayısız skandalların kadını: Süleyman Şefik Paşa'nın kızı Benli Belkıs lapaklı Belkıs Söylemezoğlu... Babası Mustafa Kemal Atatürk'ü öldürmek istiyordu, o ise babası sürgündeyken Atatürk ile dans eden kadın...

Hilafet Ordusu komutanı Süleyman Şefik Paşa'nın kızı Belkıs, Hicaz'dan İstanbul'a, Kahire'den Paris'e masal gibi bir hayat yaşadı. Zarafeti ve güzelliğiyle sadece Türkiye'yi değil, dünyayı büyüledi. Ömrü boyunca aşkları ve evlilikleriyle gazetelerin manşetlerinden inmedi.

Belkıs, krallarla flört edip kraliçelerin sırlarını dinledi, Ortadoğu'nun namlı casuslarının şatolarına misafir oldu, Avrupa sosyetesinin davetlerinde boy gösterdi. Gazetecilerin ona taktığı ama pek sevmediği lakabı "Benli Belkıs" gündelik dilin bir parçası oldu.

Gazeteci Şaziye Karlıklı'nın kaleminden, devrinin güzellik efsanesi Belkıs Kemali Söylemezoğlu'nun, namıdiğer Benli Belkıs'ın belgelere dayanan ve bir roman kadar sürükleyici yaşam öyküsü.

Hilafet Ordusu komutanı Süleyman Şefik Paşa, Anadolu hareketini bastırmak istiyordu ve bunun için de Sivas Kongresi'ni basıp Mustafa Kemal Atatürk'ü öldürmek istiyordu.

Türkiye, işgal ordularını Anadolu'dan süpürünce, Hilafet Ordusu komutanı Süleyman Şefik Paşa da soluğu yurt dışına kaçmakla buldu. En çok arananlar listesindeydi ve Türkiye'ye dönemiyordu.

Ailesi Türkiye'ye döndüğünde Benli Belkıs, bir baloda gördüğü Atatürk ile dans edecekti. Babası Atatürk'ü öldürmek istiyordu fakat o Atatürk'ün kollarında dans ediyordu.

Kocasıyla gittiği Ankara Palas’ta, onu yok etmeye ant içmiş bir babanın kızı olarak, Gazi Mustafa Kemal’le dans ettiğinde herkes büyülü gözlerle ona baktı. Güzelliğinin her şeyi değiştirebileceğini o gece anlamıştı

Aşkların kadınıydı Belkıs, skandallarıyla da ünlüydü.

Nazım Hikmet'i beğenmişti ama Nazım'dan kendisine hiç bir zaman cevap gelmedi, Yahya Kemal Beyatlı'nın aşkına ise karşılık vermedi...

Benli Belkıs'ın hayatı Şaziye Karlıklı'nın kaleminden Doğan Kitap'tan çıktı.

Yazar Hakkında

Şaziye Karlıklı, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1982 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladığı gazeteciliğe 1985 yılından itibaren Nokta dergisinde devam etti. Ercan Arıklı yönetimindeki Nokta dergisinde toplum ve ekonomi üzerine araştırma ağırlıklı haberleriyle dikkat çeken Şaziye Karlıklı, bu dönemde “ileride yazabilirim” düşüncesiyle Türkiye’nin önemli figürleri ve olayları hakkında bilgi ve belge arşivlemeye başladı.

Daha sonra Ekonomist dergisinin Haber Müdürlüğü de dahil olmak üzere çeşitli dergilerde yöneticilik yapan Şaziye Karlıklı, Para dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğinden sonra medyadaki aktif yöneticilik görevini bıraktı. Gazete ve dergilerde yazmayı sürdürmekle birlikte ağırlıklı olarak kurum tarihi kitapları üzerinde çalıştı. Migros, İGS, YKM için hazırladığı kitapların yanı sıra Cumhuriyet Kıyafetleri, Suyla Buluşan Kent: Şanlıurfa, Değişimin Simgesi: Kahramanmaraş ve Yaşayan Anadolu Takıları’nın da yazarıdır. Uzun yıllar Türkiye’nin önemli bir grubuna yayın ve iletişim danışmanlığı da yapmış olan Şaziye Karlıklı, günümüzde bütün profesyonel sorumluluklarını bıraktı ve “ileride yazabilirim” dediği kişi ve olayları kitaplaştırmaya başladı. Evli ve bir çocuk sahibi olan yazar, Ayvalık’ta yaşıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS