Zorbalığa karşı sessiz kitap: ''Vanessa'nın Yanındayım''

Zorbalığa karşı sessiz kitap: ''Vanessa'nın Yanındayım''

Zorbalık çocukların sıkça karşılaştığı ve hem uzmanların hem de anne babaların çözüm aradığı bir sorun. Minik okurlar için hazırlanan "Vanessa'nın Yanındayım" da bu sorunu, yaşanmış bir olaydan ilham alarak anlatıyor. Amerika’da bir üniversite öğrencisinin zorbalığa uğraması ve ertesi gün 300 sınıf arkadaşının ona okul yolunda eşlik etmesi kitabın çıkış noktası...

Günümüzde çocukların karşılaştıkları en önemli sorunlarından biri zorbalık; ama zorbalığa karşı iyiliğin galip gelmesi aslında hiç de zor değil.

Redhouse Kidz tarafından yayımlanan ve yaşanmış bir olaydan ilham alan ''Vanessa’nın Yanındayım'' kitabı, yapılan küçük bir iyiliğin ne kadar büyük bir güce dönüştüğünü kanıtlıyor. Zorbalığa seyirci kalmak yerine nasıl karşı durabileceğimiz, bu sessiz kitapta tek bir sözcük bile kullanılmadan anlatılıyor. 

Yapılan küçük bir iyilik birçok insana ilham verebilir

Vanessa sınıfa yeni gelen öğrencidir. Okul çıkışında zorba bir çocuk tarafından dışlanarak kalbi kırılır. Bu olayı gören Vanessa’nın sınıf arkadaşı ise ona destek olmak için ne yapabileceğini düşünür ve sonunda yaratıcı bir yol bulur. Yaptığı küçük bir iyilik, kartopu gibi büyüyerek okuldaki tüm çocukları sarar ve zorbalığa karşı galip gelir…

Redhouse Kidz tarafından yayımlanan Vanessa’nın Yanındayım kitabı, zorbalığa seyirci kalmak yerine nasıl karşı durabileceğimizi kanıtlıyor. Zorbalığa karşı iyiliğin kazanmasının hiç de zor olmadığı, bu sessiz kitapta tek bir sözcük bile kullanılmadan anlatılıyor. Bir kişinin topluluğa nasıl örnek olabileceği, Kerascoët’in sevimli karakterleriyle gösteriliyor. Kitabın sonunda yer alan kılavuzda ise zorbalık edilen birine nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili öneriler sunuluyor. 

Yaşanmış bir olayın öyküsü

Vanessa’nın Yanındayım, yaşanmış bir olaydan ilham alan bir öykü. Amerika’da bir üniversite öğrencisinin zorbalığa uğraması ve ertesi gün 300 sınıf arkadaşının ona okul yolunda eşlik etmesi Kerascoët’in çıkış noktası olmuş.

Resimledikleri Karanlık Güzel adlı çizgi romanla New York Times çok satanlar listesine giren Kerascoët, çizer karı koca çift Marie Pommepuy ve Sébastien  Cosset’in kendilerine taktıkları ad.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS