Maydanoz Nasıl Yazılır? Maydanoz TDK Doğru Yazılışı... Maydonoz Mu Maydanoz Mu?

Maydanoz Nasıl Yazılır? Maydanoz TDK Doğru Yazılışı... Maydonoz Mu Maydanoz Mu?

Maydanoz Nasıl Yazılır? Maydanoz TDK Doğru Yazılışı... Maydonoz Mu Maydanoz Mu?

Sesli harflerin karıştığı Türkçede birçok farklı kelime bulunmaktadır. Böylece bu kelimeler hem yazılışı hem de okunuşu üzerinden hatalı biçimde değerlendirilir. Özellikle bu sözcükler arasında maydanoz çok sık yapılan yazım hatalarından biridir. Bu hatanın önüne geçebilmek için ise, Türk Dil Kurumu üzerinden doğru yazımını öğrenmek büyük öneme sahiptir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Maydanoz Nasıl Yazılır?

 Maydanoz kelimesi daha çok içerisindeki sesli harf üzerinden karıştırılan bir kelimedir. Bu doğrultuda, ‘a’ ve ‘o’ harflerinden hangisinin geleceğine yönelik bir yanlış gerçekleşir. TDK açısından bakıldığı vakit bu kelimenin doğru yazılışı, ‘Maydanoz’ biçiminde öne çıkıyor. Yani, ‘o’ harfi yerine ‘a’ harfi gelmelidir. Böylece hem okunuşu hem de yazılışı üzerinden hata yapmadan bu kelime kullanılabilir.

 Maydanoz TDK Doğru Yazılışı

 Türk Dil Kurumu Türkçede yer alan kelimelerin doğru yazılışını gösterir. Kurum üzerinden bakıldığı vakit ise TDK açısından da bu kelime ‘maydanoz’ şeklinde yazılır. Özellikle bu kelime sadece yazım hatası değil aynı zamanda okuma hatası üzerinden de öne çıkıyor.

 Maydanoz (Doğru)

 Maydonoz (Yanlış)

 Maydanoz kelimesinin doğru yazılışını öğrendikten sonra, günlük yaşamda ayrıca doğru biçimde telaffuz edilebilir.

 Maydonoz mu, Maydanoz mu?

 Yeşil renkli ve damarlı bitki türüne maydanoz denir. Özellikle hem lezzeti hem de sağladığı faydalar ile beraber birçok farklı yemekte ya da salatada kullanılır. O yüzden günlük yaşamda kelime açısından çok fazla kullanılmaktadır. Yazım hatası yapmamak ve doğru telaffuz edebilmek için ise, bu kelimenin doğrusu öğrenilmelidir.

 ‘’Salataya konacak en önemli malzemelerden biri maydanoz olarak öne çıkar.’’

 ‘’Ben daha çok taze maydanoz kullanırım.’’

 ‘’Pazardan aldığım maydanoz çok güzel çıktı.’’

 Taşımış olduğu anlamı ile beraber bu şekilde maydanoz kelimesinin doğru yazımı eşliğinde değerlendirmek mümkün. Amaca uygun hem tek başına hem de cümle içerisinde, ‘Maydanoz’ biçiminde değerlendirilebilir.