Mum Dibine Işık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

Mum Dibine Işık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

Mum Dibine Işık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

Dilimizde çok sayıda atasözü bulunmaktadır. İnsanlar tarafından tüm atasözlerinin anlamı merak konusu olmaktadır. Mum dibine ışık vermez atasözünün manası da sık sık merak edilmektedir. Bu atasözünün anlamı; çevresine ışık saçan bir mumun dibini aydınlatamadığı manasını taşımaktadır. Mum gibi tıpkı insanlar da uzakta bulunan kişilere sağladıkları fayda gibi kendi etraflarına fayda sağlayamazlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mum Dibine Işık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir? 

 Atasözleri eski dönemlerden bugüne kadar gelmiş olan ve söyleyeni belirli olmayan öğüt verici sözleri ifade etmektedir. Bu atasözlerinden bir tanesi ise mum dibine ışık vermez şeklindeki atasözüdür. Mum dibine ışık vermez atasözünün manası aşağıda açıklanmıştır. Konumu veya yapısı gereği ışık saçabilen bir mum, kendi dibini aydınlatamaz.

 Güçlü bireyler de uzaktaki bireyleri fazlaca kollayarak yardım ettikleri kadar kendi yakınlarına fayda sağlayamazlar. Bunun nedeni o bireylerin her şeyden önce kendi çıkarlarını düşünen kişiler olmaktan uzak olmasıdır.

 Mum Dibine Işık Vermez Atasözünün Türk Dil Kurumu Sözlüğüne Göre Anlamı Nedir?

 Mum dibine ışık vermez atasözünün anlamı Türk Dil Kurumu içerisinde de hem hemen diğer sözlükler ile aynı şekilde açıklanmıştır. Güçlü olan kişiler uzaktaki bireyleri koruyup kollayarak fayda sağlamış olduğu kadar kendi yakınlarına fayda sağlamazlar. Bir kimse başkalarına bol bol yapmış olduğu yardımı ya da desteği yanı başındaki bireylere yapmazlar. Başkalarına yardım konusunda oldukça etkili olan bir şahıs kendi yakınlarına yardımcı olamaz.

 Mum Dibine Işık Vermez Atasözü İle İlgili Örnekler Nelerdir?

 On bir yıllık arkadaşım uzağındaki her insana yeterince yardım ederdi. Ancak bizim onun yakınında olmamıza karşın aklının ucuna bile gelmezdik. Bütün herkesi aydınlatabilmesine rağmen mum dibine ışık tutmaz.