27. Akbank Caz Festivali şehrin caz haline inovasyon kattı

  1. Kültür Sanat
  2. Müzik
27. Akbank Caz Festivali şehrin caz haline inovasyon kattı
27. Akbank Caz Festivali şehrin caz haline inovasyon kattı

Bu yıl 3 - 19 Kasım tarihleri arasında 27. yaşını kutlayan Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali için Akbank Sanat, Hollanda HKU Konservatuvar Bölümü işbirliğiyle hazırlanan inovatif bir uygulama ile kullanıcılara, konumlarına özel caz besteleri yaratma imkanı sunuyor.

Festival’in “Şehrin Caz Hali” sloganından hareketle hazırlanan ve dünyada bir ilk olan proje için; Hollanda HKU Utrechts Üniversitesi Müzik Konservatuvar Bölümü tarafından kelimelerin Türkçe okunuşlarına nota ve ritim üreten özel bir Algoritma geliştirildi. Geliştirilen proje sayfası üzerinden giriş yapan kullanıcılar için, harita ve mikro site aktarımı ile çevrelerindeki sokak ve cadde isimlerini toplayan bir sistem hazırladı.

Proje kapsamındaki sayfaya girerek konumunu seçen kullanıcılar için birkaç saniye içinde bulundukları bölgedeki mahalle ve caddelerin Türkçe okunuşlarına özel nota ve ritim dizileri oluşturuluyor. Kullanıcılar ikinci adımda ise enstrüman tercihlerini, dakikadaki ritim sayısını seçerek kendilerine özel “şehrin caz hali” bestesini tamamlıyor. Kendilerine özel “Şehrin Caz Hali”ni besteleyen kullanıcılar, diledikleri takdirde bu bestelerini arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

15 gün boyunca yayında kalan ve yaklaşık 54 bini aşkın şarkı bestelenen proje, 27. Akbank Caz Festivali boyunca ve 20 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında; Muğla, İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Mersin, Kayseri ve Ankara’da düzenlenen, Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz süresince de devam etti ve caz tutkunlarına kendi bestelerini oluşturma fırsatı sundu. Kampanyanın proje sayfasına 200 binin üzerinde kişi gelirken, yaklaşık 2 bin sosyal medya paylaşımı gerçekleştirildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS