Bağlama ve çellonun düeti

Bağlama ve çellonun düeti

Geleneksel dansları breakdansla buluşturan ve geçtiğimiz yıl seyirciden yoğun ilgi gören Red Bull Anadolu Break dans gösterisi, bu yıl hem kaçıranlar hem de gösteriyi tekrar izlemek isteyenler için ikinci kez 9-17 Nisan 2016 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Etkinlik bu yıl sırasıyla İzmir, Adana, Bursa, İstanbul ve Ankara rotasını takip edecek.

Gösterinin en çok konuşulan ve beğenilen öğelerinden biri olan müzikleri ise oda orkestrası, koro ve solo bağlama için bestelediği "Johann Dede" adlı eseri, Berlin Senfoni Orkestrası tarafindan Berlin Filarmoni Salonu'nda seslendirilen, başarılı müzisyen Nevzat Akpınar tarafından üretildi.

Akpınar, Red Bull Anadolu Break dans gösterisinde müziğin yerini anlattı.

Anadolu Break projesi ilk anlatıldığında kafanızda müzikal anlamda canlanan neydi?

Aklımda, bir Zeybek melodisinde ritmin nasıl hissedildiği canlandı ve kendi yaratacağım melodilerde de Hip Hop ritimlerinin hissedilmesi gerektiğini düşündüm. Bağlama ve Çello'nun bir diyalog içinde olması gerektiğine karar verdim.Müzik üretimi sürecinde nasıl bir çalışma gerçekleştirdiniz?

Gösterinin koreografı Kadir Memiş ile sürekli iletişim halindeydik. Ekiple birebir çalışmadım fakat sahnelerin içeriklerini inceledim ve gerekli müzikal malzemenin belirlenmesi için Kadir'le fikir alışverişinde bulunduk.
Amerika'nın konuştuğu Türk kızı
Dans ekibiyle müzikal anlamda iletişiminiz nasıl gerçekleşti peki?

Ben besteleri hazırlayıp melodi kayıtlarını Da.Poet'e gönderdim. O da ritmik alt yapıları hazırladı. Arada da İstanbul'a geldim ve Da.Poet'le birlikte parçalara son şekillerini verdik. Tabii İzmir'deki müzisyenlerle de provalar ve kayıtlar yaptık. Dansçılar da bütün provalarını bu kayıtlarla gerçekleştirdi.

Ekibin müzikle uyum süreci nasıldı?

Ben daha çok Kadir Memiş'le irtibattaydım. İnternet üzerinden bana provaları gönderdi. Oldukça uyumlu görünüyorlardı.

Geçen sene şovun müzikleri büyük övgüler almıştı. Yakınlarınızdan nasıl yorumlar geldi?

Her şeyden önce dansçı arkadaşlarımın olumlu tepkileri beni çok mutlu etti. Pek çok izleyiciden müzik özelinde olsun gösterinin kendisi hakkında olsun gelen yorumlar oldukça pozitifti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS