Efsane şarkı “The Sound of Silence” 50 yaşında

A A

19.02.2016 - 10:52 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Reha Erus / CNN TÜRK

Gelmiş geçmiş en iyi kült şarkı olarak tanımlanan Paul Simon & Art Garfunkel’in seslendirdiği “The Sound of Silence” 50 yaşında.

Efsane şarkı “The Sound of Silence” 50 yaşında

Aslında Paul Simon’un bestelediği rock –folklor tarzındaki  “The Sound of Silence” ikilinin 1964 yılında henüz tanınmamışlarken çıkarttıkları “Wednesday Morning 3 A.M” de yer almış ve dikkatleri çekmemiş, hezimet sayılmış öyle ki yolları ayrılmıştı.

1966’da ünlü plak yapımcısı Tom Wilson “The Sound of Silence”ı Mike Nichols’un yönettiği başrollerini Dustin Hoffman ve Katharine Ross’un paylaştığı “The Graduate” (Mezun) filminin ki (Amerikan Ulusal Film Arşivi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli yapıtlar arasına seçildi) final sahnesinde kullanılması için Paul Simon’dan tekrar düzenlemesini, ayrıca elektronik ve vurgulu çalgılar eklemesini istedi.

Paul Simon’un notalar üzerindeki zenginleştirici katkısı ile “The Sound of Silence” yeniden ikilinin tekrar bir araya gelmesiyle doğarak 1966 yılında “Revolver” (The Beatles), “Blonde on Blonde” (Bob Dylan), “Pet Sounds” (The Beach Boys), “Fresh Cream”  (Cream), “A Quick One” (Who) “Takes Off” (Jefferson Airplane) gibi iddialı eserler arasından sıyrılarak efsaneleşti ve uzun süre liste başı oldu.50. yıl konseri

Paul Simon bestesi sonradan için şöyle konuşmuştu. “21 yaşındaydım. Amacım milyonlarca müziksevere hassasiyet ölçüsünde ulaşmak onların ruhuna dokunabilmek istiyordum. O dönemde İngiliz toplulukları rock müziği dünyasına egemendi. Belki o hegemonyayı kırmayı amaçlıyordum. Zaten şarkı “Hello darkness my old friend” (Selam eski dostum karanlık) diye başlıyor. Doğrusu bu kadar sevileceğini ve tutulacağını tahmin etmemiştik.”

Yapımcı Tom Wilson ise “Şarkı, film ile öyle özdeşleşti ki “Mezun” “The Sound of Silence”siz yetim kalırdı” derken yönetmen Mike Nichols “Otobüsteki final sahnesine anlam kattı, filmimi efsaneleştirdi” değerlendirmesinde bulundu.

“The Sound of Silence”, Paul Simon&Art Garfunkel ikilisinin ufkunu açarken birçok filmde sonradan rağbet görerek yerini aldı, konserlerinin değişmez başlangıç parçası oldu.

Efsane kült şarkı için yine efsane ikilinin 50. yıl konseri vermesi için yapımcıların uğraşları sürüyor.