Hep ablukada kal Büyük Ev!

Hep ablukada kal Büyük Ev!

CD çıktı kaset bitti, haliyle Unkapanı piyasası zora girdi. Son yıllarda da dükkanlar sadece eskilerin adresi belli olsun diye açık. İşler epey kötü.

O dönemlerde kontrollü ünlülük vardı. Prestij ailesi vardı mesela. Sanatçı albümünü çıkarır. Gerekli afişler şehrin pahalı yerlerine asılır, bol reytingli TV programlarına çıkarılır ve milyona yakın albüm satılırdı. Kontrollüydü yani, zor yıllardı.

Baş belası internetin hayatımıza girmesiyle bu bol prodüksiyonlu kontrollü ünlülük yerini ucuz ve basit basit bir yola bıraktı. Kişi kendisinin hem klip yönetmenidir hem de menajeridir dedi.

Hayatımıza hiç tanımadığımız insanları soktu mesela. Hayalet sevgilisi olan bir kız vardı, İrem. Birden herkes onun şarkısını dinleyerek dertlendi peşinden grup seksen dört geldi. Onlar da sosyal mecralardan sıyrılıp piyasanın göbeğine düşen, kontrollü ünlülerden oldu.

Piyasa olmak bu işin kaderi değil

Büyük Ev Ablukada.  Bilenleriniz vardır. Bilmeyenler için özet geçiyorum. Bir kısmı Berkun Oya'nın kurduğu Tiyatro Krek bünyesinde bulunan oyunculardan oluşan alternatif rock grubu.

Büyük Ev Ablukada çok direndi meşhur olmamak için, kimseye röportaj vermedikleri için bu hikayenin detayını bilmiyoruz. İlk konserlerini kendi mail gruplarından (gizlice) özel davetiyeyle haberdar ettikleri kitleye verdiler. Ses kayıtları yayınlamaya başladılar. Ortada tuhaf bir gizem vardı. Kim bi Büyük Ev Ablukada diye merak ediliyordu.

Bu gizem "İran'da bi ev partileri oluyormuş oo" konusu gibi kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Merak ediliyordu. Bu son derece kontrolsüz sosyal mecrada gayet kendi kontrolleri altında bir ünlülükleri vardı ve bu çok havalıydı.

Fakat olaylar başladıkları noktaya biraz uzak ama bizleri pek mutlu eden bir araya düştü. Artık canlı dinlemek için acayip yerlerden tanıdıklara ihtiyaç yoktu. Biletini alanın dinleyebildiği noktaya vardılar. Tabii bu erişilebilirlikleri internetlere düşen videoların sayısını artırdı.

Büyük kitlelere (hastasıyım bu büyük kitlelerin) daha hızlı ulaştılar. Ulaştılar ama kontrollü ünlülüklerinden ödün vermediler. Geçtiğimiz yıl en büyük konserlerini verdiler (dünyanın son konseri) hatta o konseri kaydedip yayınladılar da.

İzin verdikleri kadarını biliyoruz, çok güzel konser davetiyeleri yayınlıyorlar (sesli). Aradaki mesafeyi iyi koruyorlar. Bizi eğlendiriyorlar, çok büyük ihtimalle kendileri bizden daha çok eğleniyor. Sosyal mecralarda biraz mesafenin olması ne kadar güzel bizi onu gösterdiler. Stüdyolarını gelip çalmak isteyenlere açtılar. Kendi Unkapanı piyasalarını kurdular. Hayrını görsünler.

Detaylı kurcalamak isteyenler için siteleri: http://buyukevablukada.com/

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS