İspanyol "gaydacı" Hevia, İstanbul'da

İspanyol "gaydacı" Hevia, İstanbul'da

İspanyol "gaydacı" Hevia, İstanbul'da

Türkiye'nin İspanya'da tanıtımına katkıda bulunmak, son albümü için fotoğraf çektirmek ve İspanyol basın mensuplarıyla röportaj yapmak üzere İstanbul'a gelen gayda sanatçısı Jose Angel Hevia, gezdiği tarihi ve turistik yerlerden Ayasofya Müzesi girişinde gayda çaldı.

Pasion Turca Organizasyon ile Türkiye'nin Madrid Kültür ve Turizm Müşavirliği'nin daveti üzerine son albümü "Obsession" için İspanyol basın mensuplarıyla yapacağı röportaj ve fotoğraf çekimi amacıyla Türkiye'ye gelen Hevia, Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı'nı ziyaret etti.

Ziyaretine Ayasofya Müzesi'nden başlayan Hevia, müzeye girişte gayda çaldı. Yaklaşık yarım saat süren ziyarette Hevia'ya eşlik eden rehberler Abdullah İyilik ve Derya İbiri, müze ve dilek taşı hakkında sanatçıyı bilgilendirdiler.

Hevia, elini kaldırmadan 360 derece çevirerek tüm insanlığa sağlık diledi. Müze çıkışında da Yunan bir kadın turist, sanatçıyı sarılarak öptü.

Daha sonra Yerebatan Sarnıcı'na geçen sanatçı, yaklaşık yarım saat süreyle burayı da gezdi.

Hevia, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 5 yıl önce de Türkiye'de bulunduğunu ve bu sefer gelişinin en önemli sebeplerinden birinin Madrid Kültür ve Turizm Müşavirliği tarafından davet edilmesi olduğunu söyledi.

Hevia, Türkiye'nin İspanya'da daha iyi tanıtılması için uğraştığını belirterek, burada yapılacak çekimlerin Paskalya döneminin yaklaşması nedeniyle faydalı olacağını düşündüğünü dile getirdi.
 
İstanbul'un insanları olduğu kadar havasının da sıcak olmasının kendisini çok etkilediğini ifade eden Hevia, Türk insanının
misafirperverliğinden memnun kaldığını söyledi.
 
Hevia, İstanbul'da yaşamanın gerçekten çok farklı bir şey olduğunu anlatarak, Türk insanın bunu Bizans'tan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar çok iyi başardığını kaydetti.

İspanya-Türkiye ilişkilere de değinen Hevia, ilişkilerin Preveze Deniz Savaşı'ndan bu yana geliştiğine inandığını belirterek, her iki ülkenin de bir Akdeniz ülkesi olduğunu, bu nedenle de her iki ülke insanının birlikte iyi vakit geçirebileceğini ifade etti.

Hevia, Türkiye'nin içinde bulunduğu konumun, yeni Avrupa'nın yaratılmasında çok büyük rol oynadığına işaret ederek, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı hak ettiğini kaydetti.

Türkiye'deki sanatçılardan Birol Topaloğlu'nu tanıdığını aktaran Hevia, birkaç yıl önce de Yeni Türkü ile konser verdiğini dile getirdi. Hevia, zamanı oldukça Türkiye'ye geleceğini de belirtti.