Melihat Gülses - Paris Korosu konseri!

Melihat Gülses - Paris Korosu konseri!

Paris Franko-Türk Türk Sanat Müziği Korosu’nun 5 Mayıs Cuma akşamı Paris’te vereceği konserin konuğu TRT sanatçısı Melihat Gülses!

Türk Sanat Müziği heyecanını Fransa’da, Türkiye ve Fransa asıllıların yanı sıra nice farklı kökenden amatör koristler ve profesyonel müzisyenlerle yaşayıp yaşatan Paris Franko-Türk Türk Sanat Müziği Korosu’nun Sadettin Kaynak konserinin konuğu,  ses sanatçısı Melihat Gülses olacak. Paris’in şık bir mahallesinde, 3. Paris’te verilecek konserin birinci bölümü, şef Selin Tenik yönetimindeki koronun Sadettin Kaynak repertuvarından oluşurken, Melihat Gülses Segah, Nihavend ve Muhayyerkürdi makamlarında 14 parçayla solo bir konser verecek. Konserin sürprizi ise sonunda saklı: Paris Korosu bir şarkıyla Gülses’e eşlik edecek.

Paris Korosu’nun kurucu-şefi Selin Tenik’in öncülüğünde düzenlenen gecenin bir özelliği de, Melihat Gülses eşliğinde Türkiye’den Paris Korosu’na misafir gelecek müzisyenler muhakkak.  Safinaz Rizeli kanunu, Neva Gülses kemençesi, Erkan Kanat perküsyonu, Pelin Değirmenci tanburu, Paris Korosu’nun sürekli destekçisi Adrien Espinouze neyiyle sahnedeki yerini alacak.

5 Mayıs 2017 Cuma akşamı 20:00’da başlayacak konsere giriş ücreti 20 Euro.

Adres: Auditorium Saint Martin, 199 bis, Rue St Martin, 75003 Paris

Melihat Gülses kimdir?

1958 yılında Konya Akşehir’de doğan, İTÜ Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuvarı Şan bölümü mezunu Melihat Gülses,  Alâeddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin gibi hocalarla çalışmış, Radife Erten ve Yesari Asım Arsoy'dan istifade etmiş özel bir isim. Yıllardır TRT’de solo programlar yapan, yurtiçinde ve dışında konserler veren Gülses, Selanik ve Beyrut Konservatuarları’nda master class dersler vermiş. İngiltere, İspanya, Fransa, İsviçre, Makedonya ve Mısır’da Türk müziğini temsil eden, aralarında Kudsi Erguner projesi ‘Tatyos Efendi’ ile ‘İstanbul Şarkıları-Rembetiko’nun da bulunduğu çok sayıda CD’ye imza atan Gülses, 98’den beri sayısız ödüle layık görülmüş.

Paris Franko-Türk Türk Sanat Müziği Korosu:

2012 yılında müzisyen-psikolog Selin Tenik tarafından kurulan koro, Türkiye’yi Fransa’da müzik yoluyla tanıtmayı amaçlıyor. Başta Türkiye ve Fransa olmak üzere birbirinden farklı kökenlerden gelen korist ve müzisyenlerden oluşan koro, bugüne kadar Paris ve Lyon’da başarılı konserlere imza attı. En son Cahit Berkay’ın açılışını yaptığı ‘Yeşilçam’ temalı konserle gündeme gelen koro, İzmirli Tenik ailesinin 1984 Fransa doğumlu kızı Selin’in eseri. Koro şefliği eğitimi almaya devam eden Tenik, Montreuil Ulusal Müzik ve Dans Akademisi mezunu.

Paris Korosu’nun kayıtlarını Youtube üzerinde AMFTP (Association Musicale Franco-Turque de Paris) kısaltmasıyla bulup dinleyebilirsiniz.

Yazarla iletişime geçmek için: asli@siradisiparisrehberi.com

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS