Şiddet gören kadınların röntgenlerinden plak yaptılar

A A

16.05.2016 - 16:52 Son Güncelleme:

Sezen Aksu, Nilüfer, Zuhal Olcay gibi isimlerin de aralarında yer aldığı 13 ünlü kadın sanatçı, "Aile İçi Şiddete Son Kampanyası" kapsamında, kadına şiddete karşı “Kadınlar Vardır” adlı bir şarkı seslendirdi. Şarkı, şiddet nedeniyle hastanelere başvurmuş kadınların kırık uzuvlarını yansıtan gerçek röntgen filmlerinden oluşan bir plağa kaydedildi.

Şiddet gören kadınların röntgenlerinden plak yaptılar

Güldünya Şarkıları albümü için 2008 yılında bir araya gelen 13 ünlü kadın sanatçıdan Sezen Aksu, Nilüfer, Zuhal Olcay, Nazan Öncel, Aylin Aslım, Aynur ve Rojin’in birlikte seslendirdiği “Kadınlar Vardır” şarkısı, röntgen plaklara kaydedildi.

Özgürlüğe de vurgu yapan röntgen plaklar şiddet nedeniyle hastanelere başvurmuş kadınların kırık uzuvlarını yansıtan gerçek röntgen filmlerinden oluşuyor.

Bu plak, bildiğiniz plaklardan değil; baskıcı sosyalizm döneminde Sovyetler Birliği’nde, istediği müziği dinleyemeyen insanların kullandığı eski bir parlak buluşu canlandırıyor, röntgen filmleri üzerine kaydedilmiş güzel ve umutlu bir şarkıyı, ‘Kadınlar Vardır’ı yeniden dillendiriyor. Böylece özgürlüğe de vurgu yapan röntgen plaklar, şiddet nedeniyle hastanelere başvurmuş kadınların kırık uzuvlarını yansıtan gerçek röntgen filmlerinden oluşuyor.

Türkiye’de her 10 kadından 4’ü şiddet görüyor

Sadece geçen yıl, 303 kadın çoğunlukla en yakınları olan erkekler tarafından öldürüldü, tecavüz vakalarının ardı arkası kesilmiyor. Maalesef, yapılan onca çalışmaya karşın, gerçek bir irade ortaya konamadığı için bu rakamlar hiç azalmıyor. Şiddet gören kadınların önemli bir bölümü, korku, yalnızlaştırma, baskı ve ekonomik nedenlerle ses çıkaramıyor, hakkını arayamıyor.

12 yıldır sayısız projeyle kadına yönelik şiddete karşı faaliyet yürüten Aile İçi Şiddete Son Kampanyası, şimdi de ‘Şiddete Karşı Tek Ses’ projesini hayata geçirdi.

Gerçek röntgenlerden, gerçek plaklar

Hastanelerden bu özel proje için toplanan röntgenler üzerine, yine özel bir teknikle yivler açıldı ve röntgen filmleri bildiğimiz plaklara çevrildi. Gerçek röntgenlerden gerçek plaklar elde edildi.

Ardından, Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası’nın Güldünya Şarkıları albümü için 2008 yılında bir araya gelen 13 ünlü kadın sanatçıdan Sezen Aksu, Nilüfer, Zuhal Olcay, Nazan Öncel, Aylin Aslım, Aynur ve Rojin’in birlikte seslendirdiği “Kadınlar Vardır!” şarkısı, röntgen plaklara kaydedildi. Bestesi ve sözleri kadın aktivist, avukat ve HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu’na ait olan ve 1980’lerden bu yana kadın hareketinin marşı olarak kabul edilen Kadınlar Vardır, Güldünya Şarkıları albümünün açılış parçasıydı.

Sınırlı sayıda basılan ve parayla satılmayacak olan röntgen plaklar politikacılara, sivil toplum kuruluşlarına ve fikir önderlerine gönderildi. Kadına yönelik şiddet konusundaki farkındalığı artırmayı ve sesini çıkaramayan kadınların sesi olmayı amaçlayan plaklar, aynı zamanda müzik koleksiyoncuları için özel bir parça olmaya aday.

Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası yararına gerçekleştirilen proje TBWA\ISTANBUL’a ait. Daha önce Güldünya Şarkıları’nı yayınlayan DMC de bu özel projeye katkı verdi.