Van'da "Dillerin Çığlığı" konseri

Van'da "Dillerin Çığlığı" konseri

Anka Kültür Sanat Derneği üyeleri 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla sevgi ve kardeşlik mesajı verdi.

Van'da Anka Kültür Sanat Derneği tarafından (AKSM) 20 dilde şarkıların seslendirildiği "Dillerin Çığlığı Konseri" düzenlendi.

Van Devlet Tiyatrosu Ertuğrul Günay Sahnesi'ndeki konser sonrası açıklama yapan AKSM Başkanı ve koro şefi Necdet Bayat, 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla dünyaya ve ülkeye barış, kardeşlik ve sevgi mesajı vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Gelmiş geçmiş en iyi 20 şiirsel film

Orta Doğu'da kültürlerin binlerce yıl barış ve kardeşlik içinde yaşadığına dikkat çeken Bayat, "Diller üzerinden savaş çıkaranlara karşı verdiğimiz konser, aslında bir protestodur. Koroda Arap, Ermeni, Kürt, Türk, Azeri, İranlı, Gürcü, Afgan arkadaşlarımız var" dedi.

35 kişilik koronun Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Arapça, Azerice, İbranice, Lazca, Soranice, Ermenice, Süryanice, Çerkezce, Beloci, Kelvori, Şimali, Cinobi, Rusça ve Farsça'nın da aralarında bulunduğu 20 dilde şarkılar seslendirdiğini belirten Bayat, "Önceki yılki konserde 10 dilde eserler seslendirmiştik. Bu yıl 10 dil daha ekleyerek 20 dil yaptık. Önümüzdeki yıl farklı diller ekleyeceğiz. Buradan tüm dünyadaki insanların bir arada yaşayabileceği mesajını veriyoruz. Dili, dini, fikri ve düşüncesi ne olursa olsun birlikte yaşamaya bir mesajdı bu akşamki konserimiz. Yurt içi ve yurt dışı konserlerimiz de olacak" ifadesini kullandı.

Bebek bekleyen anne adayları için ambulans

Bu arada koroda yer alan anne adayları Zozan Bayat ve Şirin Öter için doğumlarının yakın olması dolayısıyla salon dışında ambulans bekletildi.

Konsere "iki canlı" çıkmanın farklı bir heyecan yaşattığını belirten Bayat, "2 yıldır sürekli sahneye çıkıp şarkılar söylüyoruz. İzleyiciler arasında doktorumuz oturduğu için çok rahattık. Ben söyledikçe içimdeki bebek tekmeler atarak oynuyordu. Bizimle beraber söyledi, bizimle beraber oynadı. Şarkılara eşlik etti, güldü, hüzünlendi" diye konuştu.

İzleyiciler de beğenilerini dile getirerek bu tür konserlerin sayısının artmasını istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS