Yeni Barbie bebekler çok farklı

Yeni Barbie bebekler çok farklı

“Barbie” denilince herkesin aklına çocukluklarından kalma mavi gözlü, sarışın ve en önemlisi, gerçek üstü fiziksel standartlara sahip oyuncak bebekler geliyor. Barbie’nin bu klasik görünümlü tek tip üretimi artık geride kalıyor. Dört farklı vücut şekliyle, yedi farklı ten rengi, 18 yeni saç ve göz rengi seçenekleriyle yeni bebekler geliyor.

Mattel’in iki yıllık çalışmasının eseri olan yeni ve çeşitli Barbie bebekler aslında tüketicinin beklediği ve çoktandır istediği birşeydi.


Bugüne kadar klasik beyaz tenli, fazlasıyla simetrik, ince uzun vücutlu Barbie’ler üretiliyordu. Geçmişte bu kadar gündemde olan bir konu olmasa da, son yıllarda özellikle sosyal medyanın etkisiyle çok eleştiren bir durum haline gelmişti.


İşte Mattel’in henüz satışa sunduğu yeni ve çeşitli bebekleri bu önerilerin ışığında orta boylu, uzun boylu, kıvrımları daha belirgin olan ya da çok zayıf olarak tasarlanmış.


Klasik Barbie görüntüsünün başta kızlar olmak üzere çocuklar ve gençler için ulaşılmaz bir güzellik standardı belirlediği, sınıları belli bir ideal kadın imajı yansıttığı gibi fikirler son yıllarda sosyal medyada sıkça gündeme gelmişti.


Özellikle genç kızların kendilerini vücutları içinde iyi hissetmelerini teşvik eden, güzelliğin beden ölçüleri ya da saç renginden daha fazlası olduğu fikrini  destekleyenler tek tip Barbie bebeklere karşı çıkıyordu.


Barbie markasının mükemmel olmayan, çeşitliliği yansıtan bir güzellik anlayışıyla çocuklara gerçekçi oyuncaklar sunabilmesi gerektiği sıkça dile getirildi.


Barbie’nin erkek arkadaşı olarak üretilen versiyonu Ken bebeğin de aynı şekilde erkekler için “olması gereken” bir standart belirlediği, tek tip erkek görüntüsü yarattığı söylenmişti.


Yeni bebeklerle ilgili sosyal medyadaki yorumlar ise Mattel’in girişimini destekler biçimde.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS