kültür sanat

Oyuna geldiğini anladığın zaman, iş işten geçmiştir…

  1. Kültür Sanat

Oyuna geldiğini anladığın zaman, iş işten geçmiştir…

Oyuna geldiğini anladığın zaman, iş işten geçmiştir…

Başar Başarır’ın renkli diliyle bir solukta okunacak romanı Sibop tüm kitapçılarda satışa çıktı.

“Aslı, galiba ben kendimi evliliğe hazır hissetmiyodum. Geçen hafta evlendik mi gerçekten biz? Nikâh memuru inandı mı gerçekten, sözüme güvendi mi? Kara kaplı deftere atılmış öcü imzadan söz etmiyorum ben Aslı. Kimse ciddiye almaz ki beni... Seninle yaşlanmak istiyorum ama yaslanmak istemiyorum. Hem ne suçum var ki benim? Öyle köşemde saksı gibi duruyodum ben.Günün birini bekliyordum. Sen istedin. Geldin sen bulaştın bana.”

 

Sibop, öyküleriyle tanıdığımız  Başar Başarır’ın ilk romanı. Romanın kahramanı ise kendi deyimiyle “acemi kolpacı” Orhan . Doğma büyüme Cihangirli Orhan, hukuk tahsili yapmış. Girdiği işlerde pek tutunamamış, ailesinin gözünden bile düşmüş. Kimse tarafından yüzüne bakılmayan biri. Öyle ki, adı “sibop”a çıkmış.  Ama bir gün Orhan’ın yüzüne bakan bir kız çıkıyor ve roman başlıyor. Başar Başarır’ın bu sürükleyici, inandırıcı, azmettirici romanının öne çıkan yanı dili olabilir; bir solukta, Türkçenin tadına vara vara okuyacağınız Orhan’ın hikâyesini çok seveceksiniz.

 

Başar Başarır kimdir?

Başar Başarır, 1970’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Londra’da City University Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1995 yılından itibaren televizyon yayıncılığı alanında çalışıyor. 2004

yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, 2014 yılında ise Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı. Yayımlanmış öykü kitapları: Kent Kitabı (1992), Eski Şehrin Ayazı (1996), Nedir Hayat (2000), Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri (2003), Çıktığınız Hevesle İniniz (2004), Düzenboz (2012), Teklifinizle İlgilenmiyorum (2013). Sibop, yazarın ilk romanı.

 

Başar Başarır’ın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Teklifinizle İlgilenmiyorum, 2013

Bize Umut Gerek (2012-2003): Düzenboz, Çıktığınız Hevesle İniniz,

Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri, 2014

Havaalanında Satılmayan Kitaplar (2000-1992): Nedir Hayat?,

Eski Şehrin Ayazı, Kent Kitabı, 2015

 

SİBOP

Yazar: Başar Başarır

Tür:  Roman

Sayfa sayısı: 324 Sayfa

Fiyatı: 25 TL

Yayın tarihi: 3 Ocak 2017

 

 

 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS