Portal Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Portal Ne İşe Yarar?

Portal Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Portal Ne İşe Yarar?

Portal Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Portal Ne İşe Yarar?

Özellikle bilim kurgu filmlerinde ya da birçok değişik hikayede portal kelimesi ile çok sık karşılaşılır. Tabii taşıdığı anlam ile beraber günlük hayatın içerisinde de amaca uygun yaygın olarak kullanılan bir sözcüktür. Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit ise farklı anlamları ile ifade edilmekte ve değişik alanlarda kullanılmaktadır. Her ne kadar ortak şekilde belli bir tanımı olsa dahi, bu tanım üzerinden farklı alanlar üzerinde değerlendirilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Portal Nedir?

 Kelime anlamı üzerinden ele alındığı vakit portal, ‘Kapı’ anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bir çeşit ‘geçiş yolu’ olarak da ifade etmek mümkün. Herhangi bir durum ya da konu üzerine ele alınmak suretiyle bu anlamı eşliğinde değerlendirilmektedir. Böylece hem sağlık alanında hem de internet dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün.

 Portal TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit portal kelimesi farklı anlamlarda eşliğinde ifade edilmektedir.

 - Sözlük anlamı üzerinden ‘kapı ya da geçiş’ olarak karşılık bulunmaktadır.

 - İçerik ya da bilgi sağlamaya yönelik verilen bilgisayar hizmetleri

 - Dolaşım ya da kılcal damarlardan oluşan sistem

 Bu şekilde yukarıdaki anlamları ile beraber amaca göre günlük hayatta da yaygın olarak kullanılan sözcüklerden biridir. Özellikle günümüzde internet açısından çok daha önemli bir yere sahip olduğunu eklemek mümkün. Birçok değişik web sitesi ile beraber kurumsal yapı altında ele alınan iletişim yolları açısından yaygın olarak kullanılıyor.

 Portal Ne İşe Yarar? 

 Portal kelimesi daha çok internet üzerinden ele alınır ve günümüzde kullanılır. Özellikle internet kullanıcılarının bağlantı gerçekleştirdikleri vakit, girdikleri web sitesi internette açılan bir kapı olarak öne çıkıyor. Bu da internet dünyasında portal olarak ifade edilir. Böylece internet üzerinden akan paketler web sitesi yardımıyla kişiye özel paket olarak kullanıcıya sunulur.

 Tüm farklı bilgiler etkin bir şekilde süzgeçten geçmek suretiyle, farklı kategorilere bu sayede ayrılır. Kullanıcı ise ilgi alanına uygun şekilde İnternet'e bağlandığı andan itibaren, geçiş yaptığı web sitesi kapsamında ilgili bilgileri alır. Aynı zamanda internet üzerindeki mail adresleri ya da birçok kurum açısından ortak ağ kısımları portal olarak ifade edilir.