Röportaj Nedir, Nasıl Yapılır? Röportaj TDK'ye Göre Nasıl Yazılır?

A A

18.01.2022 - 11:29 Son Güncelleme:

Özellikle söz konusu basın ve yayın olduğu vakit röportaj kelimesi ile çok sık karşı karşıya kalınır. Aynı zamanda taşıdığı anlam üzerinden Türkçede yerleşik olarak yaygın biçimde kullanır. Bu konuda eğitim almış ve meslek sahibi olmuş kişiler, farklı basın alanları içerisinde bu mesleği icra eder. O yüzden aynı zamanda bir röportajın nasıl yapılacağı yine merak edilen konular içerisinde geliyor. Çünkü artık internet ve teknoloji ile sosyal medya hesaplarının gelişmesi üzerinden, birçok kişi günlük yaşamda röportaj gerçekleştiriyor.

Röportaj Nedir, Nasıl Yapılır? Röportaj TDK'ye Göre Nasıl Yazılır?

Röportaj Nedir?

Radyo ve televizyon ile beraber yazarlık üzerinden röportaj günümüzde önemli bir yer taşımaktadır. Aynı zamanda ele alınan anlamı ile beraber birçok farklı alanda kullanılır.

- Bir yazarın konuyu inceleyip araştırmak suretiyle, kendi görüşlerini ve yorumlarını katarak oluşturduğu yazı

 - Radyo veya televizyon habercisinin bir konuyu inceleyip araştırdıktan sonra hazırlayarak, sunmuş olduğu program

 - Başkalarına görüşlerinin farklı yerlerde alındığı durum

Yukarıda öne çıkan değişik anlamları ile beraber röportaj günümüzde birçok farklı alanda gerçekleşiyor.

Röportaj Nasıl Yapılır?

Röportaj yapılırken öncelikle uygun yer ve zamana seçilmesi en önemli hususlar içerisinde yer alır. Özellikle ses ve görüntü üzerinden kayıt yapılması hem röportajı yapan hem de röportajı yapılan kişi adına bir avantajdır. Aynı zamanda önceden soru taslakları hazırlanır ve anlık olarak da sorulması gereken bazı sorular ele alınır. Mutlaka röportaj yapan kişiye karşı saygılı ve seviyeli olunması en önemli unsurdur içerisinde gelir. Tabii bu durum fazla abartı olmamalı ve Türkiye'de olduğu gibi ‘çok değerli ya da çok sayın’ gibi kelimeler kullanılmamalıdır.

Röportaj TDK'ye Göre Nasıl Yazılır?

Hem okunuşu hem de yazım üzerinden en çok hata yapılan kelimeler içerisinde röportaj sözcüğü gelir. Özellikle yazın uyumuna uymayan sesli ve sessiz harflerin bir arada olması, okuma ve yazma konusunda sorun yaratmaktadır.

Röportaj (Doğru yazımı)

Ropörtaj (Yanlış yazımı)

Yukarıda olduğu gibi doğru ve yanlış yazımını ele almak suretiyle, bu kelimenin okunuşu ve yazılışı öğrenebilir. Özellikle sesli harflerin karışması ve yerleşmesi ile yazım hatasının yapıldığını söylemek mümkün. Sadece yazım hatası değil aynı zamanda okuma hatası da bu şekilde gerçekleşir.