İzmir'de tiyatroseverlere güzel haber

İzmir'de tiyatroseverlere güzel haber

85. İzmir Enternasyonal Fuarı, güçlü oyuncuları ve en iyi hikayeleri Kültürpark’ta tiyatroseverlerle buluşturacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenecek olan 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, birbirinden keyifli tiyatro ve şovlara sahne olacak.

Eğlencenin ve ticaretin vazgeçilmez noktası İEF, bu yıl kültürel etkinlikleriyle sanata verdiği değeri pekiştirecek. Folkart sponsorluğundaki gösterimler, Kültürpark’ta İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.


Komediden pırıldayan aşka


27 Ağustos’ta İskender Altın’ın yönettiği, ünlü oyuncular Güven Kıraç ve Emre Karayel’in aynı sahneyi paylaştığı "Kredi" adlı tiyatro oyunu, izleyenlere kahkaha dolu bir gece yaşatacak. Toplumsal borç batağıyla çevrelenmiş, özgün, dinamik, çılgınca olaylarla bezeli bir komedi, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde izleyenleri bekliyor.Dünya çapında bir oyun


Tiyatroseverler, 28 Ağustos’ta Sumru Yavrucuk ile hayat bulan, tiyatro literatürünün en başarılı kadın oyunları arasında anılan "Shirley"e davetli olacak. Oyun, tüm komedi unsurları ve müzikleri ile seyirciye keyifli bir atmosfer yaratacak. Potansiyelini mutfağa hapsetmiş bir kadının, kendini keşfediş ve hayatının iplerini yeniden ele alışını anlatan oyun, hayranlık uyandıran bir öyküye sahip. Sayısız tiyatro ödülünün sahibi Yavrucuk, tek kişilik müzikli komedi olan "Shirley"nin yönetmenliğini de üstlenirken, aynı zamanda oyundaki tüm karakterleri sahnede tek başına canlandırıyor.Aziz Nesin mizahı sahnede


Aziz Nesin’in insan, sevgi ve paylaşım üzerine yazdığı en sevilen komedisi olan "Hadi Öldürsene Canikom"; 29 Ağustos’ta tiyatro severlere eğlenceli anlar yaşatacak. Bir apartmanın zemin katında yalnız yaşayan iki dul ve yaşlı kadının trajikomik hikâyesini anlatan oyunu ünlü usta Haldun Dormen yönetirken, Dilek Türker, Ayberk Attila ve Tiraje Başaran rolleri paylaşacak. Aziz Nesin’in 1970’lerde kendisine özgü güçlü mizahı ile yazdığı eser, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde izlenebilecek.Gülmeye hazır olun


“2023 yılında yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenilmiştir!” ve “Ölümsüz aşk yoktur; ölümsüz olan ayrılıktır” sloganlarıyla sahneye konulan "NECMİQ" 30 Ağustos’ta izleyenleri kahkahaya boğacak. Yönetmenliğini Uğur Uludağ’ın üstlendiği oyun, Hakan Bilgin, Eylem Şenkal, Şükrü Çetin, Pervin Durmaz ve Yeliz Ustaoğlu’nun oyunculuğunda gerçekleşecek.


Hüzünlü, matrak ve coşkulu


Erken kaybedenlerin öyküleri ile paramparça hikayelerin, hüzünlü, matrak ve coşkulu bir anlatımla sahnelendiği "Öykülerden Oyunlar", 31 Ağustos’ta İzmir Sanat Merkezi’nde olacak. Tayfun Dinçer’in yönettiği oyunda sahneyi, Hakkı Ergök ve Kemal Başar paylaşacak. Emrah Serbes’in hikayelerinin sahneye taşındığı eserde, sinema teknolojisinin olanakları da kullanılacak.
Kara mizahla eğlendirecek


"Yetersiz Bakiye" adlı oyun ise 1 Eylül’de izlenebilecek. Günümüzde sadece tüketen ve tüketmeyi alışkanlık edinmiş insanların asıl değerlerinden nasıl koptuklarını anlatan bu öykü bir kara mizah örneği taşıyor. Murat Kürüz’ün yönettiği oyunda; Hakan Yılmaz, Hande Subaşı, Turgut Tunçalp ve Eylül Öztürk oynuyor.Patron çıldırdı yeniden sahnede


Merhum büyük usta Nejat Uygur’un yazdığı "Patron Çıldırdı", 2 Eylül’de yeniden tiyatroseverlerle buluşacak. Birol Engeler’in yönettiği oyunda Sezai Aydın, Alev Oraloğlu, Kirkor Dinçkayıkçı, Burcu Tuna, Engin Alpateş, Melih Çardak ve Taies Farzan rol alacak. Paris’e amcasından para almak için gönderilen ailenin genç kızı Leyla’nın, para yerine yanında bir erkek ile eve dönmesiyle gelişen olayların anlatıldığı oyunu izleyenler, eğlenceli anlar yaşayacak.


Poyrazoğlu’ndan eşsiz stand-up gösterisi


En gülünecek olayları ciddiyet penceresinden, en ağlanacak olayları güldürerek sergileyen Ali Poyrazoğlu’ndan izleyeceğiniz tek kişilik gösteri "Ödünç Yaşamlar", 3 Eylül gecesi doyasıya gülmek isteyenleri bekliyor.

Kendisinden yola çıkarak tadına doyulmaz öyküler demetiyle, seyirciyi bir yandan güldürürken bir yandan da herkesin yaşamındaki en önemli olgularla ilgili aydınlatıcı bakışını paylaşan usta oyuncu, yine ezber bozacak. “İki günü aynı olan insanın, bir günü kayıptır” diyecek Poyrazoğlu, benzersiz bir şova imza atacak.Görme engellilerle empati


Görme engellilerin hayata nasıl tutunduğunu ve onlara acımayıp normal bir birey gibi davranıldığında çok daha mutlu olduklarını, etkileyici diyaloglar ve müzikler eşliğinde seyirciye aktaran "Kelebekler Özgürdür", 4 Eylül’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sahnelenecek.

Yönetmenliğini Murat Sarı’nın üstlendiği oyun, Kerem Kobanbay, Buket Dereoğlu, Bedia Ener ve Hakan Çeliker’in oyunculuğu ile iç ısıtacak. “Dünyayı hiç görmemiş birinin gözünden görün” sloganıyla kendini tanıtan "Kelebekler Özgürdür", dramatik alt yapısının yanı sıra, içindeki  tatlı espriler ile de uzun zaman izleyicilerin hafızalarından çıkmayacak.


Tüm oyunlar ücretsiz olup tiyatroseverler, izlemek istedikleri oyunun davetiyesini, İsmet İnönü Sanat Merkezi gişelerinden temin edebilecek. Oyunlar saat 20.00’de başlayacak.


İSMET İNÖNÜ SANAT MERKEZİ ETKİNLİKLERİ (FOLKART Sponsorluğunda)


TİYATROLAR


(Oyunlar ücretsizdir, İsmet İnönü Sanat Merkezi gişelerinden davetiye alınabilir)


 
27 AĞUSTOS 2016 CUMARTESİ       KREDİ   Saat: 20:00


28 AĞUSTOS 2016 PAZAR                SHIRLEY  Saat: 20:00


29 AĞUSTOS 2016 PAZARTESİ         HADİ ÖLDÜRSENE CANİKOM  Saat: 20:00


30 AĞUSTOS 2016 SALI                    NECMİQ    Saat: 20:00


31 AĞUSTOS 2016 ÇARŞAMBA        ÖYKÜLERDEN OYUNLAR  Saat: 20:00


1 EYLÜL 2016 PERŞEMBE                YETERSİZ BAKİYE  Saat: 20:00


2 EYLÜL 2016 CUMA                         PATRON ÇILDIRDI    Saat: 20:00  


3 EYLÜL 2016 CUMARTESİ               ÖDÜNÇ YAŞAMLAR  Saat: 20:00


4 EYLÜL 2016 PAZAR                        KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR  Saat: 20:00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS