Sakıp Sabancı Müzesi'nden yeni sergi: Tanzimat'tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri

Coronavirüs salgını nedeniyle etkinliklerin oldukça azaldığı kültür sanat dünyasından sevindirici bir gelişme var.Kentin köklü kültür sanat kurumlarından Sakıp Sabancı Müzesi yeni bir sergiyle kapılarını açtı; “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri”.

CNN TÜRK'ten Sinan Kunter’in ilk ziyaretçileri arasında yer aldığı sergi, müzenin pandemi başladığından bu yana gerçekleştirdiği en kapsamlı etkinlik.

Hepsi SSM Resim Koleksiyonu’ndan olmak üzere; Hoca Ali Rıza, Halife Abdülmecid Efendi, Hüseyin Zekâi Paşa, İvan Konstantinoviç Ayvazovski, Şevket Dağ, Hikmet Onat, Hüseyin Avni Lifij, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya Güran’ın yanı sıra öncü kadın sanatçılardan Mihri (Müşfik) Hanım’ın aralarında olduğu sanatçıların 115 eseri bir araya geldi.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Avrupa’da bile sanat hayatının durduğu bir dönemden geçildiğine dikkat çekiyor. Müzenin bu nedenle öz kaynaklarına yöneldiğini belirten Ölçer, bu dönemde sanatseverleri Türk resim sanatının tarihini, ressamların hayat hikayeleri üzerinden yakından tanımaya davet ediyor.

Sergi, hoca ve öğrenci ilişkisi üzerinden, kuşaklar arası etkileşim ve değişimi görünür kılıyor.Tanzimat’tan Cumhuriyet’e: Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri sergisi kronolojik bir düzende hazırlanmış.

Osmanlı topraklarında, geç keşfedilen, ancak hızlıca benimsenen resim sanatı üzerinden ülkenin toplumsal, sosyal ve ekonomik dönüşümünü izleme olanağı sunuyor.

İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Avni Lifij, Feyhaman Duran, Namık İsmail, Hikmet Onat gibi sanatçıların mensup olduğu 1914 kuşağının en gözde konusu olan İstanbul’un sokakları, evleri, tarihi yapıları, sahilleri ve Boğaz manzarasının resmedildiği tablolar kentin geçmişine dair ipuçları veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS