"Sarışın, fit, seksi"

"Sarışın, fit, seksi"

Amerikalı yapımcı Ross Putman Hollywood filmlerinin senaryolarındaki cinsiyetçi ifadeleri tek tek sosyal medyada paylaşıyor.

The Young Kieslowski ve Trigger Finger filminin yapımcısı Putman kendisine yollanan vahim film senaryolarundaki cinsiyetçi rol tanımlarını, “kadınların içinde bulunduğu rahatsız edici durumu ortaya koymak” amacıyla paylaşıyor.


Putman, senaryolardaki cinsiyetçi tanımları hiç yorum yapmadan paylaşıyor ama takipçilerinin “bu saçmalıklar gerçekten senaryolarda olamaz” şeklindeki tepkilere “bunları isteseydim de uyduramazdım” sözleriyle karşılık veriyor.


Karşısına çıkan bütün senaryolardaki tanımları Twitter üstünden tek tek paylaşacağını söyleyen yapımcı cinsiyetçi ifadeleri can sıkıcı bulduğunu söylüyor.


Paylaştığı bütün tanımları Jane ismiyle veren yapımcının tweetleri işte şöyle;


 “Bal rengi tonlarında sarı saçlı köylü güzeli Jane”


 “Jane, 28 yaşında, atletik ama seksi. Doğal bir güzellik. Çoğu zaman Jean giyiyor ama kendine yakıştırıyor.”


“Jane, paramedik üniformasının yanında duruyor, sarışın, fit, oldukça ateşli.”


“23 yaşındaki Jane biraz çakır keyif, büyük yatağın üstünde çıplak dans ediyor, tatlı olduğu kadar seksi de.”


“Jane bir yandan yemek yaparken küçük televizyonunda haberleri izliyordu. Eskiden güzel bir modeldi ama gerçek hayatı yaşamak durumunu kötüleştirmişti.”


Ross Putman’ın Twitter’da sadece 24 paylaşımı ve 36 bin takipçisi var.


Oscar’lı artistler bu roller için kapışıyor


Daha önce önüne tıpkı Ross Putman’ın tepki gösterdiği türde cinsiyetçi bir senaryo gelen ünlü oyuncu Reese Witherspoon, kendi deneyimini şu sözlerle anlattı; “Yaklaşık dört yıl önce bana berbat bir senaryo yollanmıştı. Bir erkek rolü ve onun kız arkadaşı rolü vardı. Okuduğumda “benle dalga geçiyor olmalısınız, hayır ilgilenmiyorum.” dedim.


“Bana herkes bu rolün peşinde dediler, üçü de Oscar’lı, çok ünlü kadın oyunculardan bahsediyorum. Nerelere geldik, aptal bir komedideki “kız arkadaş” rolü için mi kapışacağız? Bu arada sonunda iki Oscar’lı oyuncu kabul etti. Kendime dönüp “bir şey yapmalıyım” dedim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS