Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Yazım Kuralları Nelerdir?

Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Yazım Kuralları Nelerdir?

Senaryo Nasıl Yazılır? Senaryo Yazım Kuralları Nelerdir?

İzlediğimiz filmler, diziler ve bunlara benzer içerikler için senaryolar bulunmaktadır. Çünkü bu tarz içerikler için önceden senaryo yazılır ve buna göre hareket edilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğal olarak insanlar senaryonun nasıl yazıldığını merak ederler. Özellikle senaryo yazım kurallarını bilerek hareket etmek her zaman için avantaj sağlamaya yarar. 

Senaryo Nasıl Yazılır? 

Senaryo yazmak için öncelikle plan ve programa ihtiyaç vardır. Yani bu iş belirli bir sisteme göre yapılmalıdır. Ayrıca senaryo yazmanın oldukça zevkli bir iş olduğu da bilinir. Bunun yanında senaryo yazmanın meslek olarak da dikkat çektiği bilinir. Çünkü günümüzde birçok başarılı senarist olduğu dikkat çekmektedir. 

Senaryo yazmak kurgu ve beceri isteyen bir iştir. Bunun için öncelikle bir düşünce belirlemek gerekir. Yani senaryonun neyin üzerine yazılacağı oldukça önemlidir. Bir konu, hikaye veya durumun üzerine senaryo yazmak mümkündür. Ayrıca senaryo yazacak kişinin hayal dünyası geniş ise daha başarılı olması muhtemeldir. Buda ancak senaryo yazacak olanın kendini geliştirmesi ile mümkün olur. 

Senaryo Yazım Kuralları Nelerdir?

Senaryo yazmaya başlamadan önce yazım kurallarını bilmek çok önemlidir. Çünkü senaryo için bu önemli bir şarttır. Senaryo yazım kurallarını bilen bir kişi ne yapacağını daha iyi bilir. Buda zaman kaybı yaşamamaya neden olur.

- Senaryo yazımı için konuya uygun bir başlık seçilir ve plan hazırlanır. Bundan sonra senaryo yazımına adım atmak mümkündür.

- Senaryoda karakterler varsa eğer bunlar belirlenir ve buna göre özellikler seçilir.

- Senaryo genellikle 12 punto olarak yazılır. Sahne başlıkları ve yer-mekan belirlenir. Bundan sonraki adımda senaryonun derinleşmesi mümkündür.

Senaryo Yazmak İçin Hangi Formatlar Bulunur?

Senaryo yazımı için Amerikan ve Fransız formatları bulunmaktadır. Özellikle Hollywood'da Amerikan formatı senaryo yazımı daha yaygındır. Bunun yanında Fransız formatı dünya genelinde çokta yaygın değildir. Tabi yine de bu formadan zaman zaman yararlanıldığı görülür.

Amerikan formatı şu özelliklere sahiptir;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Karakterin sahip olduğu davranışla ve yaşanılan durumlar sayfayı komple kaplar. Karakterler arasında yer alan diyalogların ise sayfanın ortasında yer aldığı görülür.

Fransız formatı şu özelliklere sahiptir;

- Amerikan formatı gibi sayfalar bulunur. Ancak mekanın tanıtımı, gün, saat vs. Amerikan formatına göre yeri değişmektedir.

Etkili Bir Senaryo Nasıl Yazılır?

Etkili bir senaryo çok iyi kurgulanmış olmalıdır. Çünkü senaryoda yer alan hikayenin karşı tarafı oldukça çok etkilemesi gerekir. Buda ancak kurgunun sağlam olması ile mümkündür. Ayrıca etkili bir senaryoda hataya yer yoktur. Her şey mükemmel bir orantıda gider. Sonuç ise son derece mükemmel olacaktır. 

Sitcom Ne Demek, Türkçesi Nedir? Sitcom Dizi Örnekleri...

Sitcom Ne Demek, Türkçesi Nedir? Sitcom Dizi Örnekleri...