Shakespeare'in oyunları Almanya'da Türkçe sahnelenecek

Shakespeare'in oyunları Almanya'da Türkçe sahnelenecek

İstanbullu genç tiyatro topluluğu ReBeZe 13 Ekim'de Almanya'nın Bremen, 15 Ekimde'de Hannover kentlerinde sahneye çıkacak. ReBeZa topluluğu her iki kentte çıkacağı sahnede Shakespeare'in ünlü Macbeth oyunu “İki kişilik kabus”u  sergileyecek. Her iki kentteki oyun da Türkçe sahnelenecek.

Bremen'deki gösteri Schakespeare Company Tiyatrosu'nda saat 19.30'da sahnelenecekken, Hannover'de ise Kulturzentrum Pavillon'da 19.30'da seyirciyle buluşacak. Alman seyirciler için de oyun Almanca üst yazılı olacak.


Bremen ve Hannover'de yapacakları gösteri öncesi basın bildirisiyle kamuoyunu bilgilendiren ReBeZa topluluğu üyelerinden Erkan Uyanıksoy,  400 yıllık sahne eserine  güncel bir yorum yaptıklarını dile getirdi. Oyun ile ilgili bilgi veren Uyanıksoy, ”Macbeth'in iktidar hırsını hepimiz tanımlarız, çünkü bu bir ölçüde hepimizde vardır. O güce ulaşmak için önümüzde ahlaki bir engel varsa Machbeth bunun için Kralı öldürmek zorundadır. Engeller, yoğunluklar değişir, ama temel arzular ve çelişkiler 400 yıldır hep aynı" diye ekledi.


Birçok ülkede sahneye çıkan ve oyunu beğeni toplayan topluluk son olarak geçtiğimiz hafta geçtiğimiz hafta Brezilya'da izleyici karşısına çıkmıştı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS