53. Uluslararası Antalya Film Festivali başladı

53. Uluslararası Antalya Film Festivali başladı

53. Uluslararası Antalya Film Festivali başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 53'üncüsünü düzenlediği Uluslararası Antalya Film Festivali başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin açılış töreninde, "onur ödülleri" sahiplerini buldu.

Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, aralarında Mehmet Aslantuğ, Emel Sayın, Yılmaz Gruda, Yavuz Bingöl, Özgür Çevik, Deniz Çakır, Nesrin Cavadzade, Connie Nielsen, Maria Grazia Cucinotta, Giulio Violati, Andie MacDowell, Audrey Taotou ve George Hamilton'un da bulunduğu çok sayıda sinema sanatçısı katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, öncelikle festivali 53'üncü defa Antalya'ya kazandıran Antalyalılara teşekkür etmek istediğini belirterek, "'Antalyalılar sahip çıkmasaydı bugün bu festivalin 53'üncüsünü yapamazdık." dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel de Türkiye ve dünya sinemasının yıldızının bu akşam Antalya'dan parladığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başkan Türel, 23 Ekim tarihine kadar sürecek festivalde 39 ülkeden yaklaşık 140 filmin gösterileceğini ve Antalya'da tam bir sinema şöleni yaşanacağını sözlerine ekledi.

Ödüller

Gecede son bir yılda hayatını kaybeden sinema emekçileri anıldı, kısa bir süre önce hayatını kaybeden Tarık Akan'ın filmlerinden kareler gösterildi.

"Altın Portakal Emek Ödülü"ne, seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ve Tolon Karacaoğlu'na layık görülürken, Karındaş ve Karacaoğlu'nun sağlık sorunları nedeniyle katılamadıkları bildirildi.

"Yıldırım Önal Anı Ödülü"nün bir yıl boyunca Kenan Işık'a teslim edildiği açıklandı. Yaklaşık 2 yıl önce düşerek beyin kanaması geçiren ve halen tedavisi süren Kenan Işık adına oğlu Mehmet Işık, ödülü Mehmet Aslantuğ'un elinden aldı.

"Onur ödülleri"nin sahibi Yılmaz Gruda, Feyzi Tuna ve Audrey Taotou oldu.

Sinema yönetmeni, senarist ve oyuncu Feyzi Tuna'ya ödülünü Festival Direktörü Elif Dağdeviren takdim ederken, Audrey Taotou'a da ödülünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte verdi.

Gecede "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" de Emel Sayın'a verildi.

Galada sanatçı Yavuz Bingöl, orkestra eşliğinde Sarı Gelin türküsünü seslendirdi.

Gecede, festivalde izleyicilerle buluşacak 12 ulusal ve 10 uluslararası yarışma filmlerinin kısa tanıtımı yapıldı. Ulusal ve uluslararası jüri de tanıtıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Festivalin açılış galası, ilk kez EXPO 2016 Antalya sergi alanında gerçekleştirildi. Kongre Merkezi önündeki kırmızı halıda yürüyen, yerli ve yabancı ünlülere, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Şıklıkla yarışan ünlülerin
renkli kıyafetleri de dikkati çekti. Galanın ardından katılımcılara resepsiyon verildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber