Akbank'ın ön elemeyi geçen "Kısa"ları belli oldu

Akbank'ın ön elemeyi geçen "Kısa"ları belli oldu

Akbank'ın ön elemeyi geçen "Kısa"ları belli oldu

Akbank 10. Kısa Film Festivali'nde ön elemeyi geçen filmler belirlendi.

Akbank Sanat'tan yapılan açıklamaya göre, bu yıl 10-20 Mart tarihlerinde 10. gerçekleştirilecek Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen "Kısa Film Yarışması" ön eleme sonuçları belli oldu.

Festivalin yarışma ve yarışma dışı kategorilerine bu yıl toplam 309 film başvurdu.

Yeni fikirleri desteklemeyi, genç sinemacılara kendilerini gösterme olanağı ve kısa film kültürüne katkı sağlamayı amaçlayan festivalin, yönetmen Mehmet Güleryüz, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ayşegül Selenga Taşkent ve yönetmen Selim Evci'den oluşan ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu, yarışmalı bölüme katılan eserler arasından 11 canlandırma film, 15 kurmaca film ve 10 belgesel olmak üzere toplam 36 kısa film "Festival Kısaları" ve "Canlandırmalar" bölümünde izleyicilerle buluşmaya hak kazandı.

Jüri kurulları tarafından "Kurmaca", "Belgesel" ve "Canlardırma" kategorisi olmak üzere üç farklı kategoride belirlenecek festivalin en iyi filmleri, 20 Mart'ta düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak ve Akbank Sanat tarafından 8 bin lira ile ödüllendirilecek.

16 ülkeden 97 film, 21 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 19 konuğu ile Akbank Kısa Film Festivali'nin 10 gün boyunca kapısı herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat'ta gerçekleşecek.

Ayrıca seanslara geç kalanlar için film gösterimleri, Akbank Sanat'ın kafesinde eş zamanlı gösterilecek.

Akbank 10. Kısa Film Festivali'nde ön elemeyi geçen "Canlandırma" filmler:

Uyanış - Mervecan Gülcan, Güneş Göçmen
Tornistan - Ayce Kartal
Yalnızlığın Dayanılmaz Ağırlığı - Gözde Sukmenyıldız
Leke - Güven Şahinkanat
Secret Memories - Ersin Kozan
İki Ağaç - Tuğba Özer
Çığlık - Alper Durmaz
Bir Küçücük Çocuktum - Gülçin Balta Tezcan
Çirkin - Perihan Türkdoğan
Kafa - Koray Sevindi
Flower - Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofa

Ön elemeyi geçen "Kurmaca" filmler:

Adem Elması - Şebnem Dönmez
Salıncak - Nazan Kesal
Sadece Tek Bir Gün - Tunç Şahin
Tamah - Erhan Yürük
Karpuz Cenneti - Gülistan Acet
Ayaz Vurgunu - Aydın Kapancık
Sevgili Kızkardeşim - Boran Güney
Vicdan - Ali Sina Gürsu, Zeynep Tuvana Bingöl
Pepuk - Özkan Küçük
The Man Behind The Mask - Mustafa Yol
Mod - Deniz Tarsus
Patika - Onur Yağız
Sinek - Mustafa Karadağ
Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası - Ertuğ Tüfekçioğlu
Yaşam Merkezi - Ömer Günüvar

Ön elemeyi geçen "Belgesel" filmler:

Oturak - Murat Aytaş
Meğer - Uğur Egemen İres
Siyaha Bakmak - Zeynep Altay
Misafir - Haydar Demirtaş
Sınırdakiler - Tuna Kaptan, Felicitas Sonvilla
7 Lira - Ahmet Mert Yavuz
Bosna'da Gönlüm Sonbahar - Onur Kök, Kemal Sevimli
Soyka - Ander - Serhat Altay
Suriyeli Gelinler - Yaşar Oktay
Zarok - Muhammet Beyazdağ

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye, "www.akbankkisafilm.com" ya da "www.akbanksanat.com" adreslerinden ulaşılabilir.