Altın Portakal'da "sıfır para" ödülüne doğru!

Altın Portakal'da "sıfır para" ödülüne doğru!

Bu yıl 52'nci kez sinemaseverle buluşacak Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ödül yönetmeliği değişti, hem de ödül bütçesinde kısıtlamaya gidildi. 51'inci yılında 850 bin lira ödülün dağıtıldığı festivalde bu yıl 570 bin TL'lik bütçe belirlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Altın Portakal ödülü maddiyatla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Ödül miktarlarını azaltarak gidiyoruz. Maddi ödül karşılığını sıfıra düşüreceğiz" dedi.

Ekim ayında 52'nci kez sinemaseverle buluşması beklenirken 29 Kasım-6 Aralık tarihlerine ertelenen, sonrasında adından "Altın Portakal" tamlaması çıkarılan Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ödül yönetmeliği de değişti.

Bu yıl 570 bin lira toplam para ödülünün dağıtılacağı festivalde, Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nın "En İyi İlk Film", "En İyi Yönetmen", "En İyi Senaryo", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Film Müziği" kategorilerinde ve "En İyi Kısa Film", "En İyi Belgesel", "En İyi İlk Belgesel" yarışmalarında para ödülü kaldırıldı.

52'nci festivalin para ödülleri

'Altın Portakal' isimden çıkarıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda, bu yıl festivalde dağıtılacak para ödülleri karara bağlandı.

Buna göre, "En İyi Film Altın Portakal Ödülü" 150 bin lira, 2 adet "Antalya Film Forum (AFF) Pitching Progress Uzun Metraj Kurmaca Film Ödülü" 30'ar bin lira, 2 adet "AFF Pitching Progress Uzun Metraj Belgesel Ödülü" 30'ar bin lira, "AFF Yapım Aşaması Uzun Metraj Ödülü" 100 bin lira, "Antalya Film Fonu Ödülü" 100 bin lira, "En İyi Ulusal Film Ödülü" 50 bin lira, "Vizyon Desteği Ödülü" 50 bin lira olarak belirlendi.

"Ödül, parayla ölçülemez"

CHP grubunun sorularını yanıtlayan Başkan Menderes Türel, amaçlarının Avrupa'nın sayılı film festivallerinde olduğu gibi maddiyatla ölçülmeyecek kadar değerli bir Altın Portakal ödülü yaratmak olduğunu söyledi.

Türel, "Aslında bunu maddi bedel karşılığı verilecek bir ödül gibi gördükçe festivalin prestijini düşürüyoruz. Ödül maddiyatla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Altın Portakal, Türk sinemasının Oscar'ıdır. Ödül miktarlarını azaltarak gidiyoruz. Maddi ödül karşılığını sıfıra düşüreceğiz" diye konuştu.

"Ödüller devam edecek"

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En iyi yönetmen", "En iyi senaryo", "En iyi kadın ve erkek oyuncu" şeklinde belirlenen 5 ödül kategorisi bulunduğunu belirten Türel, festivalin 52'nci yılında geçmişte olduğu gibi Behlül Dal ve diğer onur ödüllerinin de aynı şekilde devam edeceğini açıkladı.

10 milyonluk sponsor desteği

Festivale bu yıl 10 milyon liranın üzerinde sponsorluk desteği söz konusu olduğunu belirten Türel, Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla da görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Türel, festivalin bu yıl İcra Kurulu'nda geçen yıl olduğu gibi Elif Dağdeviren, Alin Taşçıyan ve Zeynep Özbatur Atakan'ın yer aldığını söyledi.

"Festival programına karışmam"

Festival programının oluşmasında kendisinin en ufak bir müdahalesinin olmadığını, olamayacağını belirten Türel, "Benim gibi sinemayla ilgisi haftada iki kez sinemaya gitmek olan birisi, 'Belediye başkanı oldum, meclis üyesi oldum' diye bu işlerin içine girmeye kalkarsa iş çorbaya döner" dedi.

51'inci festivalde Reyan Tuvi'nin yönettiği Gezi belgeseli "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" üzerinde yaşanan sansür tartışmasının mecliste gündeme gelmesi üzerine Türel, "Tartışmanın hangi iki kelimeden yaşandığını bize sansürcü diyenler daha söyleyemedi. Açıklamalarında o iki kelimeyi sansür ettiler. Hangi kelimeler olduğunu söylemediler. Geçen yıl Kobani olaylarının yaşandığı bir dönemde olabilecek en iyi şekilde festivali yönettik. Ciddi krizlerle karşı karşıya kaldık. Az hasarla tamamlayabildik" diye konuştu.

51'inci festivalin ödül bütçesi 850 bin TL

Geçen yıl Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali olarak düzenlenen festivalde ödül bütçesi 850 bin lira olarak belirlenmişti.

Festivalde "En iyi film" ödülü 350 bin, "En İyi İlk Film" ödülü 125 bin, "En İyi Yönetmen" ödülü 75 bin, "En İyi Senaryo", "En İyi Görüntü Yönetmeni" ve "En İyi Müzik" kategorilerinde 30'ar bin, "En İyi Kısa Film" ödülü 15 bin, "En İyi Belgesel Film" 30 bin TL, "En İyi İlk Belgesel Film" 5 bin TL olarak yeni meclis kararıyla kabul edilmişti. Festivalin Film Forum bölümünde ise geçen yıl 160 bin liralık ödül dağıtılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS