Beyaz Bodrum sinemaya boyandı

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema
Beyaz Bodrum sinemaya boyandı
Beyaz Bodrum sinemaya boyandı

Bu yıl 7.si düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası, Türk sinemasının başarılı filmlerini seyirciyle buluşturdu. Film Haftası’nın seçkilerinde, Türkiye’nin Oscar adayı Ayla, geçtiğimiz yılın en çok izlenen ikinci yapımı Kardeşim Benim, ödüllü yönetmen Reha Erdem’in son filmi Koca Dünya, İstanbul Kırmızısı gibi iddialı filmler yer aldı.

Haber: Yeliz Bozkurt Üstündağ

Etkinlikte sinema seyircisine küçük sürprizler de yapıldı. Başrollerini Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in paylaştığı Çalgı Çengi İkimiz filminin açık havada yapılan gösterimi renkli görüntülere sahne oldu. Başarılı oyuncu Murat Cemcir, yapımcı Necati Kocabay ve Sisay Başkanı Cenk Sezgin’le bir araya gelen sinemaseverler, filme yoğun ilgi gösterdi. Bodrum merkezde yapılan gösterimin ardından Mumcular Köy meydanında gerçekleşen gösterime katılan Cemcir, filmlerini izleyen seyircilerin aniden karşısına çıktı. Karşılarında sevilen oyuncuyu gören köy halkı büyük şaşkınlık ve mutluluk yaşadı.

Sınırların Aşıldığı Festival 

Film gösterimlerinin sadece Bodrum’la sınırlı kalmadığı festivalde, komşu adamız Kos’ta da özel gösterimler gerçekleştirildi. Ayla filminin Avrupa prömiyeri Kos Adası’nda yapıldı. Kos (İstanköy) Belediyesi ve Rodos Başkonsolosu Barış Kalkavan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen gala gecesine Türk ve Yunan halkının ilgisi büyük oldu. 

Kahraman Asker Süleyman Dilbirliği 

Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın benim için en akılda kalan gecesi kesinlikle Ayla filminin baş kahramanı Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin de katıldığı gala gecesi oldu. Koca yürekli büyüğümüzün filmlere ilham olan öyküsünü beyazperdede izleyenler gözyaşlarına hakim olamadı. Elimizde mendillerle izlediğimiz film, seyircilerden tam not aldı. Filmin ana karakterleri İsmail Hacıoğlu ve 5 yaşındaki Kim Seol’un arasındaki muhteşem uyuma hayran kalmamak elde değildi. İkili sizi beyazperdeye öyle bir kilitliyor ki onlarla ağlayıp, onlarla gülmeye başlıyorsunuz. Tabi büyük usta Çetin Tekindor’a da ayrı bir alkış ve saygı sunuyorum. Ayla filmi 27 Ekim’de vizyona girecek. Film, 1950 yılında Kore Savaşı’na katılan bir Türk askeri ile savaşın ortasında bulduğu 5 yaşındaki yetim kızın gerçek hikayesini anlatıyor. 

Sinemaya Aşık Bir Aile 

Bodrum Türk Filmleri Haftası süresince arı gibi çalışan bir ekip ve bu ekibin arkasında sinemaya aşık, birbirine sıkıca kenetlenmiş bir aile vardı.  Kos gezimiz sırasında sohbet etme fırsatı bulduğum Sisay Başkanı Cenk Sezgin, 7 yıl önce başladıkları Bodrum Film Haftası’nın bugün gelmiş olduğu durumdan oldukça memnun. ‘8.sinde daha da büyüyeceğiz, etkinliklerimiz yıldan yıla artacak.’ diyor. Özellikle sinema sektörünün temsilcileriyle bir araya geldikleri yuvarlak masa toplantılarını çok önemsiyor. Film yapımcılarının filmlerini tanıtmak için artık Bodrum’u tercih ettiklerini söyleyen Sezgin, Bodrum halkının ve Bodrum’daki tüm idari kurumların film haftasına sahip çıktıklarını söyledi. Bu kadar başarılı işlere imza atan Cenk Sezgin’i ve kendisi gibi sinemaya aşık, işine sonuna kadar sahip çıkan sevgili eşi Ayşegül Sezgin’i canı gönülden kutluyorum.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS