kültür sanat

Efsane Film 'The Godfather' hakkında bilinmeyen gerçekler

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema

Efsane Film 'The Godfather' hakkında bilinmeyen gerçekler

Dünya sinema tarihinin en önemli filmlerinden olan 'The Godfather' 45. yılını kutluyor. İşte 45. yılında film hakkında pek bilinmeyen gerçekler:Sinemada birçok ünlü ağız ve çene gördük ama hiç biri Don Corleone'nin çenesi kadar ikonik olamadı. Don Corleone karakterine hayat veren Oscar Ödülü sahibi Marlon Brando, ünlü çeneye sahip olmak için her gün 3 saat boyunca bir koltukta oturmak zorunda kaldı. İşlem sırasında alt dişlerinin ön kısmına demir protezler yerleştirildi. Bu sayede yüzünde en çok ilgi çeken yer çenesi oldu.
Ayrıca Brando'nun rol için seçmelere katıldığında yanaklarını pamukla doldurduğu söyleniyor. Bunun nedeni ise Don Corleone'nin bulldog cinsi köpeğe benzemesini istemesi.

Tarihin en iyi filmlerinden biri olarak adlandırılsa da, film çalışan herkesin içini çok fazla stresle doldurmuştu. Sorunlar daha film çekilmeden önce başlamıştı. Filmin yönetmeni Francis Ford Coppola filmi neredeyse bırakacaktı ve bütçe için 5 milyon dolar talep etmekle kalmayıp filmin Kansas eyaletinde çekilmesine de izin vermedi. İstediklerini elde etti ama çekimler için 80 gün talep ettiğinde Paramount ona sadece 53 gün verdi. Copolla ve Al Pacino, her an film setinden kovulma korkusu içindeydiler.

Coppola için 'The Godfather' bir aile işiydi

Yeterince komik olan, bu mafya ailesi filminin efsanevi yönetmen için bir aile filmine dönüşmüş olmasıdır. Filmde Coppola'nın toplam 6 akrabası oynadı. Bunların içinde oğulları ve kızı da var. İşte kronolojik olarak oynayanların listesi:
– Talia Shire (Coppola'nın kız kardeşi) Connie Corleone karakteri
– Italia Coppola (Coppola'nın annesi) restaurant sahnesinde figüran
– Carmine Coppola (Coppola'nın babası) pianist karakteri
– Gian-Carlo Coppola ve Roman Coppola (Coppola'nın oğulları) figüran
– Sofia Coppola (Coppola'nın kızı) vaftiz töreninde bebek Michael Rizzi karakteri
Yönetmen Sofia Coppola The Godfather Part II ve The Godfather Part III'de de oynadı. Performansı beğenilmedi.


Brando'nun Don Corleone'yi beyaz perdeye kusursuz bir şekilde getirmiş olması ona 2. Oscar'ını kazandırmış olsa da, bunu Robert Duvall olmadan başaramazdı. Birçok film sahnesinde Brando'nun replikleri kartlara basılmış olarak getirilirdi. Bazen de bu kartlar Duvall'ın üstüne yapıştırılırdı. Duvall, The Huffington Post'a verdiği bir röportajda "Neden yaptığını hep merak ettim. Onu taze tuttuğunu söyledi. Bence biraz tazelik ve arayış, biraz da tembellik. Ama ona yardımı oldu."

2010 yılında Oscar'lı oyuncu Al Pacino, Larry King'e Coppola'nın onu neredeyse Michael Corleone rolünden kovduğunu söyledi. "Karakteri yavaş yapmak istedim ve sonradan kendini bulmasını düşünüyordum." diyor Pacino. Ama oyuncu seçimi konusundaki korkular ünlü restaurant sahnesi çekilirken yok oldu. Al Pacino aynı röportajda rol arkadaşı Marlon Brando'nun ona karşı ne kadar yardımsever ve anlayışlı olduğunu da anlattı.

Sollozzo'nun (Al Lettieri) Sicilya diliyle konuştuğu ünlü sahnede altyazı olmamasının nedeni üzerine fazlasıyla spekülasyon üretildi. Altyazıların olmaması sahnenin derinliğine ve ciddiliğine artı katmış olsa da, altyazıların olmamasının çok daha basit bir nedeni var. The Godfather'ın DVD'sinde konuşan Coppola, altyazıların eklenmemesinin nedeninin aktörlerin çok hızlı konuşması olduğunu söyledi.
Mafya'nın The Godfather'la olan bağlantısı gerçek bir ölüme neden oluyordu.

The Guardian yazarı John Patterson bu skandalla ilgili detaylı bilgi vermişti. Film yayınlanmadan önce Italian-American Civil Rights League (İtalyan-Amerikan Sivil Haklar Topluluğu) filmle fazla ilgili oldular. Topluluk prodüktör Al Ruddy'nin fazlasıyla istediği New York konumlarına giriş izni karşılığında filmin danışmanlığı yaptılar. Ancak bu topluluk New York'un Beş Ailesi'nden birinin lideri tarafından yönetiliyordu: Joe Colombo. Colombo 'The Godfather'ın medyada aldığı ilgiden fazla memnundu.

'The Godfather and the Mob' isimli belgesele göre Colombo'nun medya ışıklarına olan aşkı, daha gizli olan iş arkadaşlarını rahatsız etti. Bu olay, yakın zamanda ortaya çıkan bölge savaşı ve içerideki sıkıntılarla birleşerek, Colombo'nun 2. Geleneksel İtalyan-Amerikan Toplantısı'nda vurulmasına neden oldu.

Brando'nun kendisi de dahil Hollywood'daki herkes Marlon Brando'nun En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanacağını biliyordu. İkinci heykelciğini kabul edip, bunu başka bir galibiyet adımı olarak görmektense, Brando ödülleri boykot etti. Kendi yerine ödülü alması için Amerikan Yerlisi bir aktivist olan Sacheen Littlefeather'ı gönderdi.
Littlefeather ödülü almak için çıktığı sahnede, Brando'nun Hollywood'un Amerika'nın yerlilerine karşı tutumunu protesto ettiğini söyledi. Sonucunda yuhalandı...

10 / 12
Efsane Film 'The Godfather' hakkında bilinmeyen gerçekler
Aynı zamanda o yılki Akademi Ödülleri'ne Al Pacino da gelmedi. Birçok insana göre Pacino'nun boykot nedeni En İyi Erkek Oyuncu yerine En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayı gösterilmesiydi.

11 / 12
Efsane Film 'The Godfather' hakkında bilinmeyen gerçekler

12 / 12
Efsane Film 'The Godfather' hakkında bilinmeyen gerçekler
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS